Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kłopoty z wentylacją w bloku w Rybniku. ZGM zapowiada kolejne inwestycje

Facebook Twitter

Kłopoty z wentylacją w bloku w Rybniku, przy ulicy Borki. Wymieniono tam już piecyki gazowe na nowe, teraz czas na poprawę wentylacji, ten proces potrwa do końca czerwca.

Kłopoty z wentylacją w bloku w Rybniku

Kłopoty z wentylacją w bloku w Rybniku. Mieszkańcy od dawna alarmują o problemie

Do końca czerwca w mieszkaniach w bloku przy ulicy Borki 37 c w Rybniku, wymienione zostaną mechaniczne wyciągi na pochłaniacze – zapewnia Joanna Fojcik dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

To zalecenia wynikające z ekspertyzy instalacji wentylacyjnej przeprowadzone w budynku. O problemach lokatorów budynku mówiliśmy już wielokrotnie, którzy bali się o swoje zdrowie z powodu wadliwych junkersów.

Pierwotnie miasto chciało wymienić piece gazowe na elektryczne, ale po protestach mieszkańców obawiających się kosztów, wymienione na nowe gazowe. W grudniu ubiegłego roku piece zostały przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wymienione i wszystkie są już takie same i nie ma zagrożenia – zapewnia dyrektor Joanna Fojcik:

Joanna Fojcik: Wymieniliśmy, ponieważ lokatorzy we własnym zakresie, wymienili bez naszej wiedzy, zgody ZGM, piecyki do ogrzewania ciepłej wody na inne – innej firmy, o innych parametrach. W związku z tym, całe te systemy działające – bo to jest jeden system powietrzno-spalinowy, który musi działać kompatybilnie – zaczął szwankować. Po wykonaniu ekspertyzy, mieliśmy zalecenia, które należy wykonać, aby to wszystko przywrócić do stanu prawidłowego.

Biura dla przedsiębiorców

Joanna Fojcik, dyrektorka ZGM w Rybniku

Teraz czas na kolejne prace przy instalacji wentylacyjnej – dodaje dyrektor Fojcik:

Joanna Fojcik: Tutaj mieliśmy również zalecenia wynikające z ekspertyzy, do wykonania i my jesteśmy w trakcie ich realizacji. Mamy podpisaną umowę z firmą, która ma wymienić mechaniczne wyciągi nad piecykami w kuchni na pochłaniacze, zamontować dodatkowe nawiewnik – jeden – w każdym mieszkaniu, a w oknach. Natomiast wykonawca, który robił remont tego budynku 5 lat temu, do końca czerwca zobowiązał się wymienić kratki wywiewne, zwykłe na higrosterowane.

Radio 90: Od 5 lat miasto ma problem z tym budynkiem.  Nie można było czegoś zrobić

Joanna Fojcik: Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, nie sięgam w przeszłość co można było zrobić…  Ja wiem, że problem pojawił się mniej więcej rok temu, a przynajmniej ja go znam od tego czasu.

W bloku na Borki jest 26 mieszkań.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj