Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiornik Racibórz Dolny: W piątek odkryje swoje tajemnice [WIDEO]

Facebook Twitter

Tajemnice zbiornika Racibórz Dolny, czyli Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Raciborzu. To wszystko zaplanowano w najbliższy piątek (10.05.). Między 10.00-14.00 po raz pierwszy od ukończenia budowy tego strategicznego obiektu dla bezpieczeństwa regionu, Wody Polskie w Gliwicach bezpłatnie udostępnią go odwiedzającym.

RACIBÓRZ DOLNY
fot. www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice

Zbiornik Racibórz Dolny – wyjątkowa okazja, by zobaczyć obiekt

Będzie można dowiedzieć się, ilu ludzi pracowało przy budowie, ile kosztowała inwestycja i czy była warta takich nakładów, a także ilu pracowników czuwa obecnie nad funkcjonowaniem zbiornika. A przede wszystkim z bliska będzie można zobaczyć urządzenia, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

fot. www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice

To zarazem świetna okazja, by przedstawić mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym aspekty funkcjonowania zbiornika Racibórz Dolny, przybliżyć jego kluczową rolę dla ochrony terenów położonych poniżej, czyli w trzech nadodrzańskich województwach. Bo właśnie te obszary ucierpiały najbardziej w czasie katastrofalnej powodzi w 1997 roku, a dziś również za sprawą funkcjonowania zbiornika Racibórz Dolny ze spokojem możemy stwierdzić, że katastrofa taka, która miała miejsce w 97 roku od strony rzeki Odry, już się nie powtórzy.

W programie dnia otwartego znalazł się m.in. panel informacyjny nt. realizacji inwestycji i pierwszego uruchomienia zbiornika, wizyta w sterowni, w której obsługa czuwa nad pracą poszczególnych budowli i elementów całego obiektu. Zaprezentowany zostanie park maszyn, służących eksploatacji zbiornika, do zobaczenia także wystawa zdjęć z czasów budowy, a także wizyta studyjna na budowli przelewowo-spustowej – kluczowym obiekcie hydrotechnicznym.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj