Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Węgiel koksujący nie będzie uznany za surowiec krytyczny UE

Facebook Twitter

Zakończyły się unijne negocjacje nad rozporządzeniem metanowym. Kluczowe zapisy dla śląskiego górnictwa zostały utrzymane.

węgiel

Najważniejsze to podniesienie limitu emisji do 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego od 2027 roku, przypomnijmy, że pierwotnie planowano 0,5 tony, co było niemożliwe do wprowadzenia w śląskich kopalniach, które i tak już teraz korzystają z systemów odmetanowania, które są w stanie ograniczyć emisje o kilkadziesiąt procent, ale nie w całości.

Ustalony w czasie negocjacji limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczego zakładu. Zdecydowano o zamianie kar na opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do kopalń. I wreszcie z tych zapisów wyłączono węgiel koksujący, który został uprzednio wpisany na listę surowców krytycznych UE.

Przypomnijmy, że jego największym europejskim producentem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Teraz treść rozporządzenia ustalona w czasie unijnych negocjanci musi zostać potwierdzona przez Radę i Komisję, a następnie odbędzie się finalne głosowanie w Europarlamencie najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024