Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wiadomo którędy przejdzie ścieżka uzdrowiskowa w Jastrzębiu

Facebook Twitter

Jastrzębie wybrało trasę, jaką przejdzie ścieżka uzdrowiskowa. To szlak opracowany przez Katarzynę Barczyńską- Łukasik, jastrzębską nauczycielkę i pasjonatkę historii. Wzięła ona udział w konkursie ogłoszonym przez magistrat, a w sumie swoje propozycje złożyły dwie osoby.

Park, Dom Zdrojowy, Willa Łucja czy Sanatorium Spółki Brackiej. To punkty, które znajdą się na ścieżce turystycznej śladami uzdrowiska. A sercem dawnego kurortu była dzisiejsza dzielnica Zdrój i to właśnie tam znajdziemy ślady dawnej świetności Bad Jastrzemb, a później już w niepodległej Polsce – Jastrzębia. Było to ulubione miejsce nie tylko kuracjuszy, ale też elity towarzyskiej. Tu ratowano zdrowie, ale też dobrze i nierzadko hucznie się bawiono. To tutaj bale trwały aż do białego rana, pojedynkowano się w jarach czy urządzano słynne rauty. Niejedno serce zostało złamane podczas pobytu leczniczego.

Może też nieco zaskakiwać informacja, że właśnie w czasach uzdrowiskowych świetnie bawiono się na imprezach… barbórkowych. O tym wszystkim napisała w swojej konkursowej pracy Katarzyna Barczyńska-Łukasik i te ciekawostki z pewnością znajdą się na trasie. Będą informacje np. o zawodach w skokach narciarskich i szkole samochodowej Hitler Jugend w budynku dzisiejszej parafii. A w sumie punktów na ścieżce uzdrowiskowej będzie 12.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj