StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia

„Wiatraki” się rozkręcają. Weź udział w festiwalu, słuchaj, poznawaj, zainspiruj się

Była Syria, Madagaskar i Mongolia…

Celem takiego opowiadania o swoich podróżach jest to, żeby ośmielić tych ludzi, żeby pokazać, że to są normalni ludzie. Każdy z nas po prostu jeździ, że są sposoby, żeby to zrobić niedrogo, że to można zorganizować choćby z grupką znajomych, że nie trzeba być wielkim podróżnikiem. Wystarczy poszukać odpowiednich informacji, popytać. Młodzież bardzo chętnie słucha, pytają o jakieś szczegóły, więc myślę, że może już gdzieś coś planują sobie.

mówi Marcel Kwaśniak, który ma za sobą podróże po Mongolii. Podróżne kształcą i to nie jest frazes. Porównywanie naszej kultury do kultur obcych, sięganie po wiedzę innych narodów niezwykle rozwija.

Mongolia, wydaje mi się, że dla mieszkańców Śląska to może być kraj, który w przyszłości będzie dla nich nie tylko egzotyczną wyprawą, ale dla być może paruset, może kilkuset osób, może to być miejsce atrakcyjnej pracy, dlatego, że tam jest bardzo silnie rozwijający się sektor górniczy, gdzie jest największe ssanie na specjalistów. Mongolia jest krajem o największym rozwoju gospodarczym świata, ma 18% przyrostu PKB i na pewno jest krajem, który chętnie będzie przyjmował do pracy specjalistów z przyjaznych im krajów, bo trzeba pamiętać, że wielu Mongołów, na dzisiaj bardzo wysokich stanowiskach, tutaj właśnie studiowało, pracowało.

Wielu Mongołów czyta po polsku, więc wbrew pozorom język nie musi być przeszkodą:

Mongołom chyba łatwiej nauczyć się języka polskiego niż nam języka rosyjskiego, dlatego, że oni od dzieciństwa obcują z językiem rosyjskim, dzięki program telewizyjnym, rosyjskim, które są dostępne na terenie prawie całego kraju. Oni lubią rosyjskie filmy, czy rosyjską muzykę, natomiast nie są w żaden sposób zrusyfikowanym narodem. Po prostu znacznie wolą tego sąsiada, niż Chiny, którym się zawsze sprzeciwiają.

To Mongolia, a w jakich kierunkach najchętniej podróżowaliby młodzi raciborzanie?

– usłyszała Monika Sokołowska. Raciborski Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” oficjalnie rozpocznie się dziś (25.10.) o 18.00. Spotkania z podróżnikami przez cały weekend, szczegółowy harmonogram dostępny TUTAJ.

Zostaw komentarz