Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wilk w Rybniku? Nasi słuchacze donoszą, gdzie widziano drapieżnika

Facebook Twitter

Odbieramy w redakcji Radia 90 telefony od słuchaczy: wilk w Rybniku! Drapieżnik był widziany w rejonie dzielnicy Grabownia

Wilk w Rybniku
fot.pixabay.com

Wilk w Rybniku? To członkowie wilczej rodziny z rudzkich lasów widziani byli w rybnickiej dzielnicy Grabownia?

O tym fakcie donoszą nam nasi słuchacze. O tym, że cała ich rodzina zamieszkała w naszym regionie informowaliśmy na przełomie maja i czerwca. Zwierzęta wróciły tu po latach. Wtedy wilka widziano jak spacerował wzdłuż szosy między Jankowicami, a Rudami. Teraz był znów w innym miejscu. – Blisko szkoły – odnosi nam pan Arkadiusz, słuchacz:

Arkadiusz: Pokazały się w Rybniku wilki, które już parę razy widziano na Grabowni w Rybniku i przy ulicy Granicznej. I jakoś o tym się nie mówi, a uważam, że to niebezpieczeństwo. Ja jestem mieszkańcem ulicy Granicznej, a niedawno prowadziłem tam prace i  dowiedziałem się od tamtejszych ludzi, że widziałeś tam wilka. Nawet dzwonili do leśniczego, który to potwierdził, mówiąc, że one są niegroźne. Jak stwierdził podobno są tam cztery sztuki. Warto o tym powiedzieć, bo tam jest szkoła. Dzieci chodzą piechotą, więc chociażby warto wspomnieć jak się mają ludzie zachowywać.

to Arkadiusz, nasz słuchacz.

Wilk w Rybniku? To możliwe! One mają ogromne terytorium

podpalony dąb

Roman Suska rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

„To możliwe, że wilk się przemieszcza” – komentuje Roman Suska, rzecznik Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Roman Suska: Wilk ma dość duże terytorium. On cały czas wędruje, szuka, szuka pożywienia, patroluje swój teren. Sygnały od ludzi do nas trafiają, że wilki są po prostu w naszych terenach widoczne. Jeżeli są widoczne, to znaczy, że jest im u nas dobrze. Na naszym terenie nadleśnictw, lasów rudzkich na pewno jest jedna rodzina plus prawdopodobnie terytorium drugiej rodziny spoza naszych z naszego terenu zachodzi też na ten nasz teren.

Przypomnijmy najważniejsze zasady, jak zachować się kiedy spotkamy wilka na swojej drodze:

Roman Suska: Nie podchodzić, jeżeli spotkamy wilka. A jeżeli mamy swojego psa, należy go trzymać blisko nogi i z tym pieskiem pomału wycofać się. Nie wchodzić w drogę wilkowi. Nie można go zaskakiwać, wystraszyć go z bliskiej odległości. Najlepiej z daleka dać mu znać o swojej obecności i wtedy rozchodzimy się w swoje strony.

Najważniejsze, by nie wpadać w panikę. Według leśników taka wilcza rodzina może mieć terytorium nawet do 300 kilometrów.

Czytaj także: 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj