Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław Śląski: Znamy szczegóły budżetu miasta na 2022 rok. Już wiadomo, że pieniędzy zabraknie

Facebook Twitter

Instytucje kultury najbardziej dotknięte cięciami w budżecie uchwalonym w Wodzisławiu na 2022 rok. Wodzisławskie Centrum Kultury nie otrzyma w sumie 600 tysięcy złotych: 200 tysięcy na remont dachu i 400 tysięcy z bieżącej działalności.

Jeśli nie uda się znaleźć dodatkowych środków, nie zostaną zorganizowane w tym roku najważniejsze imprezy

– mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta:

Mieczysław Kieca: Zagrożone są realizacje takich zadań jak Dni Miasta, festiwal Najcieplejsze Miejsce na Ziemi, Letnie Muzykowanie na rynku. Będzie trzeba rozważyć podwyżki dla całej ARY, odnośnie kosztów utrzymania, bo to nie jest tak, że ARA utrzymuje się ze składek, w części tak, w części z dotacji z Domu Kultury. Na pewno nie będzie możliwości rozwijania jak planowaliśmy. Umowy na imprezy powinno się podpisać już teraz, a nie wiadomo, czy środki na realizację się znajdą. (…)

Kolejną jednostką „poszkodowaną” w tegorocznej prognozie wydatków i dochodów miasta jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ale też Zakład Gospodarki Mieszkaniowej:

Mieczysław Kieca: Dodatkowo zlikwidowano zadanie wsparcie młodych przedsiębiorców, nie uzyskało akceptacji rady miasta. Chcieliśmy od stycznia z tym ruszyć. Zrezygnowano ze 100 tysięcy z generalnej promocji miasta, pod znakiem zapytania są moje zapowiedzi w temacie przetargu na promocję miasta poprzez sport. Planowaliśmy 300 tysięcy złotych, ale utrzymanie tej kwoty będzie niemożliwe.

Przesunięto środki Centrum Usług Wspólnych, chodzi o kwotę 200 tysięcy złotych, co uniemożliwia wynajem pomieszczeń, jakie jednostka zajmuje, ale też uniemożliwia funkcjonowanie kilkunastu jednostek miejskich:

Mieczysław Kieca: To oznacza, że będzie przesuwał środki na ten cel, bo muszę zapewnić wynajem pomieszczeń jak i obsługę prawną. Na pewno będzie to przeniesione z diet radnych, może z innych rzeczy, na które radni zapewnili pieniądze.  Zostanie to odczytane jako złośliwość, ale ja muszę zapewnić jednostkom normalne funkcjonowanie. (…) W zamian za to, rada utworzyła sobie fundusz celowy na catering w biurze rady, na to znalazły się środki. (…)

Większość zadań wprowadzonych do projektu przez radnych już na sesji nie było proponowanych na etapie projektowania budżetu.

Niełatwo będzie wykorzystać wolne środki, bo nie wiadomo jaka będzie ich wysokość

– dodaje:

Mieczysław Kieca: Pieniądze trzeba będzie przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów utrzymania jednostek miejskich, bo ceny drastycznie poszły w górę. W przypadku Domaro na chwilę obecną wzrost cen prądu sięga ponad 100%. Tu analizujemy co z tym zrobić, czy iść procedurą przetargową innych umów, bo proponują nam taryfę, która wzrasta o 103% jedynie na 3, 4 miesiące. Jeżeli chodzi o wzrosty cen energii elektrycznej innych jednostek, którym już wypowiedziano umowy lub zaproponowano inne taryfy, to sięgają one 85-92%. Mamy szczątkowe informacje od dostawców gazu, dla przykładu dla MOSiR-u to jest wzrost o ponad 300%.

Z informacji już zebranych przez urzędników wynika, że na starcie zabraknie 700 tysięcy złotych na bieżące utrzymanie placówek oświatowych, zakładając zużycie energii elektrycznej i cieplnej porównywalne do tego z ubiegłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023