Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wracamy do budżetu Wodzisławia Śląskiego na 2022 rok. Rozmawialiśmy z przewodniczącym Rady Miasta

Facebook Twitter

To były 3 strony poprawek, jak usłyszeliśmy w magistracie, zgłoszone tuż przed sesją Rady Miasta. Przed świętami plan wydatków i dochodów miasta został uchwalony, jednak w innym kształcie niż proponował to prezydent miasta, Mieczysław Kieca.

O wprowadzone poprawki pytaliśmy Dezyderiusza Szwagrzaka, przewodniczącego wodzisławskiej Rady Miasta:

Dezyderiusz Szwagrzak: Przede wszystkim wynikały one z wniosków mieszkańców, które do nas radnych docierały. W większości są  to zadania inwestycyjne, które my chcemy, żeby były jak najszybciej realizowane. Zgodnie też z tym, co mówi prezydent, że na dzień dzisiejszy jest problem z projektantami, z firmami, które to wykonują, więc uważamy, że inwestycje trzeba zacząć jak najszybciej, już od 1 stycznia. Przede wszystkim tutaj modernizacja ulicy Piastowskiej na milion złotych, modernizacja ulicy PCK na pół miliona złotych, przebudowa ulicy Chełmońskiego na 900 tysięcy złotych, przebudowa ulicy Osadniczej na 300 tysięcy złotych. Zaplanowaliśmy również wykonanie czterech placów parkingowych i dokończenie jednego na Elizy Orzeszkowej. W tym naszym budżecie dołożyliśmy pół miliona złotych na wydatki bieżące dla rad dzielnic.

W sumie do 9 wodzisławskich dzielnic trafi ponad 4 500 000 złotych. Za to zmniejszony został budżet Wodzisławskiego Centrum Kultury:

Dezyderiusz Szwagrzak: Jeżeli chodzi o kwestie środków na zabawę w dzielnicach, które miały być w tym roku dyspozycji WCK, to poprzedni rok to pokazał, że imprezy się przecież nie odbyły. Środki właśnie między innymi na wydatki bieżące, czyli imprezy, chcemy, żeby to dzielnice organizowały. Każda dzielnica ma środki do swojej dyspozycji, nie musi się prosić. Jeżeli tylko i wyłącznie chcą zaangażować swoje środki i swój czas, bo wiadomo, że rada dzielnicy roci wszystko społecznie. Mieliśmy tego przykład niedawno, było tutaj odpalenie choinki wspólnie z mieszkańcami w Radlinie II czy też wigilijka  na Wilchwach.

Zmniejszony został np. budżet Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury wodzisławskiego magistratu oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ale dochody miasta radni zwiększyli o prawie 2 miliony złotych:

Dezyderiusz Szwagrzak: Biorąc pod uwagę mieszkania, które miasto będzie sprzedawać, to te wpływy będą większe, też na sesji zostało podkreślone, że za niedługo będą wolne środki do dyspozycji. Będzie to kilka milionów złotych, jeżeli Pan Prezydent przedstawi potrzebę zwiększenia tej dotacji przedmiotowej to zostanie ona zwiększona. Co roku te wolne środki są w wysokości ponad dziesięciu milionów złotych tak naprawdę, więc myślę, że uzupełnienie łącznie tę kwotę, którą radni zmienili, czyli około miliona dwustu tysięcy złotych to nie będzie problem. Jeżeli będzie taka potrzeba żeby to uzupełnić. Tak samo deklarowaliśmy to w tamtym roku, tak samo deklarowaliśmy na sesji w tym roku. To jest tylko kwestia rozmowy i przedstawienia odpowiednich argumentów.

„Zawsze, jeśli są jakieś poprawki, będą one zgłaszane za późno” – tak Dezyderiusz Szwagrzak odpowiada na zarzuty prezydenta miasta o to, że zmiany do projektu budżetu na 2022 rok wpłynęły tuż przed sesją:

Dezyderiusz Szwagrzak: Wiadomo, że żadna strona nie chce żeby takie poprawki nie były robione. W tamtym roku też tutaj Pan Prezydent w związku z naszymi poprawkami mówił, że będzie zwalniał urzędników. Z tego co wiem nie zwolnił żadnego, a jeszcze zatrudnił, więc to są zawsze takie tutaj potem przerzucanie się argumentami, które są nietrafione. Radny ma prawo na sesji dokonać poprawek. Budżet przez Pana Prezydenta był złożony w terminie. Był na komisjach analizowany. Po wszystkich konsultacjach, po analizie tego budżetu, po tym jakie Pan Prezydent ujął w nim zadania zapadła decyzja, że na sesji będą jeszcze dokonywane zmiany.

ZA przyjęciem budżetu na 2022 rok głosowało 12 radnych, 9 było PRZECIW.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj