Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wodzisław: Umowa przejściowa w temacie komunikacji

Facebook Twitter

Miała być wspólna, lepsza Komunikacja Miejska Wodzisławia Śląskiego z wodzisławskim powiatem, a jest krytyka pasażerów i decyzja o powrocie autobusów na dawne linie i skróceniu porozumienia z powiatem do czerwca tego roku.

Na drodze stanęły przepisy prawa, które nie pozwalają na taką integrację, o jakiej marzyliśmy – mówi prezydent Mieczysław Kieca:

Ja jestem za integracją komunikacji i nigdy w tym zakresie zdania nie zmienię. Niemniej jednak wypracowana formuła prawna i system rozliczeń uniemożliwia pełną integrację taką, z której byśmy się wszyscy cieszyli. Niestety, życie spowodowało, że nie można tego w takiej formule zrobić, tak jak to chcieliśmy. Nie wszystko da się przewidzieć, nawet jeśli się jest doświadczonym samorządowcem. Ja mogę jeszcze raz przeprosić osoby za to powstałe zamieszanie. Najważniejsze jest, że udało się przeprowadzić konsultacje, rozmowy z mieszkańcami, zdiagnozować problemy i wyjść im naprzeciw w bardzo krótkim okresie czasu.

Na drodze do wspólnej komunikacji i jednego biletu stanęły kwestie techniczne i prawne:

Po pierwsze tabor. Jest różnica między taborem miejskim, a więc w pełni tabor niskopodłogowy, jest inna klasa taboru o charakterze powiatowym. Baza tankowania mieści się w mieście Racibórz. W przypadku firmy 'Kłosok’ jest to zupełnie inaczej rozwiązane. To są te kwestie natury techniczne i one jako jedne stanęły u przeszkody pełnej realizacji tej umowy, oczywiście połączone z finansami. Natomiast druga kwestia bardzo ważna, dotyczy ujednolicenia taryf i jednego wspólnego biletu. Takiej możliwości nie ma.

 

Dlatego też w marcu ogłoszony ma zostać przetarg na komunikację uzupełniającą. Do tego czasu obowiązywać będzie umowa przejściowa z powiatem. Za świadczenie usług komunikacyjnych miasto ma zapłacić powiatowi blisko 400 tysięcy złotych. Mieszkańcy będą mogli podróżować na jednym bilecie okresowym autobusami miejskimi i powiatowymi na terenie Wodzisławia pod warunkiem że zostanie on zakupiony w PKS Racibórz.

Zgłoszone uwagi

Do Urzędu Miasta uwagi dotyczące komunikacji zbiorowej na terenie Wodzisławia Śląskiego spływały przez kilkanaście dni. Dotyczyły zwłaszcza dopasowania rozkładów jazdy i możliwości dojazdu do ważnych dla mieszkańców punktów. Przy nanoszeniu zmian do rozkładu jazdy wzięto pod uwagę większość uwag mieszkańców, które napływały do urzędu w formie pisemnej, mejlowej czy za pomocą komunikatorów internetowych. – Tam, gdzie tylko było to możliwe, zostały uwzględnione wszystkie uwagi mieszkańców – zapewnia prezydent Mieczysław Kieca.

Linie powiatowe

Zmiany w rozkładach linii 37, 38 i 41 wejdą w życie 24 lutego. Zgodnie ze zgłoszonymi przez wodzisławian potrzebami, dzięki naniesionym korektom, umożliwiony zostanie m.in. dojazd na godzinę 5.00, 6.00 oraz 7.00 z przystanku Wilchwy Cyganek oraz z Zawady do szpitala w dni robocze oraz soboty. Pojawią się dodatkowe połączenia w godzinach późnowieczornych, które dadzą możliwość powrotów z pracy po godzinie 21.00 i 22.00. Korekta zakłada także dowóz pasażerów z centrum miasta oraz z Zawady na Wilchwy Cyganek i Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc na godzinę 6.00, 7.00 i 8.00. Wzrośnie liczba kursów w soboty. Dogodniejsze połączenia, zgodnie ze zgłoszonymi wnioskami, będą mieli także uczniowie.

Linie miejskie

Zmian rozkładów jazdy uwzględniających potrzeby pasażerów na liniach miejskich, czyli A, B, C, D i E, możemy spodziewać się 4 marca. Na linii A nie zaplanowano większych zmian. Wprowadzony zostanie natomiast dodatkowy kurs umożliwiający uczniom dotarcie na godzinę 8.00 na zajęcia do ZPSWR, Szkoły Podstawowej nr 8 (ul. Jastrzębska), Szkoły Podstawowej nr 9 (osiedle 1 Maja). Uruchomiony zostanie również kurs powrotny. Na linii B planowany jest powrót do rozkładu jazdy sprzed 27 stycznia. Linia C zmieni trasę przejazdu. Pętla techniczna znajdować się będzie w Pszowie. Dzięki temu zainteresowani tym kierunkiem pasażerowie będą mieli możliwość dojazdu. Na linii D również planowany jest powrót do rozkładu sprzed 27 stycznia. Uwagi mieszkańców posłużyły także do dokonania korekty rozkładów na linii E.

Bilet okresowy

– Niestety ze względów ustawowych i, co za tym idzie ekonomicznych, nie mamy możliwości zaoferowania pasażerom jednego, wspólnego biletu. Naraziłoby to Powiat na stratę około 1,5 mln zł dotacji. To bardzo duże środki. Wychodzimy naprzeciw na tyle, na ile możemy. Jeśli ktoś zainteresowany jest biletami okresowymi na i komunikację miejską, i komunikację powiatową, może dokonać zakupu tylko na powiatowe linie 37, 38 i 41. Bilety te będą honorowane w autobusach komunikacji miejskiej – mówi Mieczysław Kieca. – To jedyna możliwość przejazdów z jednym biletem w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Po 24 czerwca, gdy przejdziemy na całkowicie miejski system komunikacji zbiorowej, na wszystkich miejskich liniach będzie obowiązywała wspólna, jedna taryfa oraz taki sam zestaw ulg.

Nowa komunikacja miejska i nowe autobusy

27 stycznia na ulice Wodzisławia Śląskiego wyjechało osiem zupełnie nowych autobusów obsługujących linie A, B, C, D i E. – Mam nadzieję, że wodzisławiankom i wodzisławianom wygodnie korzysta się z nowych autobusów. Mają monitoring, klimatyzację, ładowarki do telefonów, są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców maluszków – mówi prezydent miasta. – Niskopodłogowe autobusy wyposażone są ponadto w system informacji pasażerskiej: elektroniczne tablice kierunkowe wykonane w technologii LED, jak i w urządzenia automatycznie wygłaszające przez głośniki komunikaty o przystanku aktualnym oraz następnym – dodaje Mieczysław Kieca.

Wykonawca dysponuje wyprodukowanym w drugim półroczu 2018 r. taborem, w którego skład wchodzą m.in. autobusy o pojemności minimum 90 i 60 miejsc, spełniające normę czystości spalin Euro 6. Przed wyjazdem na miejskie ulice autobusy te zostały sprawdzone pod względem zapisów umowy z wykonawcą.

Zwycięzcą przetargu na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w Wodzisławiu Śląskim zostało P.P.U.H. „KŁOSOK” Andrzej Kłosok, z którym umowa podpisana została 24 stycznia. Przedsiębiorstwo w procedurze złożyło ofertę cenową w wysokości 17 694 028,80 zł brutto. Firma będzie obsługiwać komunikację miejską do końca 2023 r. W specyfikacji założono realizację ok. 1 932 000 wozokilometrów.

Nad wodzisławską komunikacją miejską czuwają pracownicy Referatu Dróg Wewnętrznych i Transportu Urzędu Miasta. W razie jakichkolwiek pytań odnośnie do transportu publicznego w Wodzisławiu Śląskim prosimy kontaktować się właśnie z nimi (nr tel. 32 45 90 501, e-mail: [email protected]).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 maja 2024