Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory 2023: jaka frekwencja w kraju? Pierwsze dane z PKW

Facebook Twitter

Pojawiły się już informacje o frekwencji w dzisiejszych wyborach. "Wybory przebiegają spokojnie" - usłyszeliśmy na konferencji Państwowej Komisji Wyborczej. Do 21 głosujemy na posłów i senatorów, trwa też referendum.

Wybory 2023: pierwsze dane o frekwencji

22,59 proc. wynosi frekwencja na godzinę 12 w wyborach parlamentarnych 2023

– podała Państwowa Komisja Wyborcza. Cztery lata temu w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę gdzie głosujących było najwięcej, a gdzie najmniej:

Najwyższa frekwencja o godz. 12 była w okręgu nr 14 Nowym Sączu i wyniosła 25,68 proc., a najniższa (19,75 proc.) była w okręgu nr 21 w Opolu.

Wysoką frekwencję odnotowano w Rybniku. Do godziny 12 w głosowaniu udział wzięło 22,75%, czyli wynik jest wyższy niż frekwencja w skali kraju. Dla porównania – cztery lata temu, frekwencja na godzinę 12 wyniosła 18,73%. Jeszcze lepszy wynik odnotowano w Cieszynie.

Wybory 2023: pierwsze informacje z PKW

Wybory w Polsce przebiegają bez znaczących problemów i incydentów – zapewnia przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak. W trakcie konferencji prasowej, Marciniak przyznał, że doszło do kilku zdarzeń, ale wszystkie zostały szybko rozwiązane. W jednym z lokali wyborczych w Legnicy zanikło zasilanie, ale awaria została już usunięta. Podobna sytuacja miała miejsce w jednym z okręgów w Słupsku. Dodatkowo, w tym samym okręgu, w jednej z obwodowych komisji znalazły się błędne spisy wyborców. Urząd wydrukował jednak poprawne spisy i niezwłocznie je dostarczył.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również o 144 przypadkach wykroczeń zarówno z kodeksu wykroczeń, jak i z kodeksu wyborczego. Informacje te pochodzą od komendanta głównego policji i są aktualne na niedzielę, na godzinę 6 rano.

Wybory 2023

Marciniak zapewnił, że w przypadku braku kart do głosowania w danym lokalu, są rezerwy, które można dowieźć. Wydrukowano 100% kart według liczby wyborców, a obwodowe komisje otrzymały karty dla 90% wyborców.

Nie wiadomo, w jakich miejscach będą głosować osoby, które pobierały zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania. Mogą one głosować w każdym obwodzie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak, zaznaczyła, że niektóre gminy już przed wyborami wiedziały, że będą się cieszyć większym zainteresowaniem wyborców głosujących na zaświadczenia, np. gminy turystyczne jak Kołobrzeg, Mielno, czy też niektóre w okolicach Warszawy.

W przypadku przestępstw związanych z wyborami, odnotowano trzy takie przypadki z Kodeksu karnego. Nie odnotowano natomiast żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym.

O 10 odbyła się pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej, kolejne są zapowiedziane na godz.: 13.30, 18.30 i 22 – PKW podaje informacje o frekwencji wyborczej oraz ewentualnych incydentach. Komisja nie będzie podawała frekwencji referendalnej.

/PAP

Czytaj także:

Urodzinowy weekend Radia 90, czytaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024