Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory 2023: Lokale wyborcze otwarte, ruszyło głosowanie

Facebook Twitter

Wybory 2023: O godzinie 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Polacy wybierają dziś posłów i senatorów. Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte do godziny 21. Po ich zamknięciu zakończy się cisza wyborcza, a do wiadomości publicznej podane zostaną wyniki sondaży exit poll.

Wybory 2023

Wybory 2023 – to już dziś. – Wszystkie lokale są otwarte  – powiedziała PAP dyrektor Barbara Olejnik-Sobczyk, szefowa Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.  Jak dodała, delegatura KBW nie ma też informacji o nieprawidłowościach czy zakłóceniach przebiegu głosowania. „Wszystkie lokale są otwarte” – powiedziała dyrektor Olejnik-Sobczyk. Jak dodała, delegatura KBW nie ma też informacji o nieprawidłowościach czy zakłóceniach przebiegu głosowania.

Póki co jest spokojnie i bezpiecznie – poinformowała też PAP rzeczniczka śląskiej policji komisarz Sabina Chyra-Giereś. „Nie odnotowujemy poważniejszych zdarzeń. Mamy jedynie pojedyncze przypadki, ujawnienia np. ulotki w skrzynce pocztowej czy rozwieszonego plakatu na posesji bez zgody właściciela, jednak dopiero przeprowadzone czynności wykażą kiedy zostały tam umieszczone” – zaznaczyła policjantka.

Polscy obywatele wybierają 460 posłów i 100 senatorów.  Spośród wszystkich 31 497 utworzonych obwodów głosowania, 29 292 to stałe obwody głosowania, 1781 odrębnych obwodów głosowania, a ponadto zostało utworzonych 417 obwodów za granicą (ostatecznie jest ich 416 ze względu na zlikwidowanie obwodu w Izraelu). I jeszcze osiem obwodów do głosowania utworzono na polskich statkach.

Wybory 2023 : ponad 29 milionów Polaków uprawnionych do głosowania

Łącznie w wyborach uprawnionych do głosowania jest 29 milionów 91 tysięcy 533 osoby, z tego 12 792 osoby to liczba wyborców głosujących korespondencyjnie, a z kolei 41 314 osób to liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika. Ponadto wydano 369 757 zaświadczeń o prawie do głosowania.

Jak poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej w czasie piątkowej konferencji prasowej  w przypadku kandydatów do Sejmu 44 proc. z ogólnej liczby kandydatów stanowią kobiety, zaś mężczyźni – 56 proc.  Szef PKW przekazał także, że najwięcej kandydatów do Sejmu zgłosiło się w okręgu wyborczym nr 33, który obejmuje województwo świętokrzyskie. Tam o 16 mandatów walczy aż 272 kandydatów. Najmniej kandydatów zarejestrowano natomiast w okręgu wyborczym nr 28 obejmującym część województwa śląskiego wokół Częstochowy. Tam o 7 mandatów będzie walczyło 92 kandydatów.

Wybory 2023: Najstarszy kandydat ma 92 lata!

Najstarsza kandydatka do Sejmu ukończyła 92 lata, zaś najmłodszy kandydat – 21 lat. Średnia wieku kandydatów do Sejmu wynosi przeszło 46 lat. Najstarszy kandydat do Senatu ukończył 84 lata, z kolei najmłodszy 30 lat. Średnia wieku wszystkich kandydatów do Senatu wynosi przeszło 54 lata.

Pamiętajcie! 15 października odbywają się nie tylko wybory parlamentarne, ale także ogólnopolskie referendum. Łącznie od członków  komisji wyborczej otrzymujemy trzy karty do głosowania. Dwie to karty w wyborach 2023, oraz karta referendalna. Możemy oczywiście odmówić przyjęcia którejkolwiek z kart, wówczas jednak taką informację członek komisji wyborczej musi odnotować w spisie wyborców przy naszym nazwisku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj