Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zagrożenie pożarowe w lasach! Straż pożarna ostrzega

Facebook Twitter

Uwaga na zagrożenie pożarowe w lasach - alarmują strażacy, którzy już walczą z już z pierwszymi, wiosennymi pożarami. 

zagrożenie pożarowe w lasach
Fot. PSP w Katowicach

Na terenie całego kraju obowiązuje średnie oraz duże zagrożenie pożarowe w lasach. To oznacza, że ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Tylko od początku roku strażacy w woj. śląskim brali udział w 58 akcjach gaszenia pożarów lasów – najwięcej w pow. częstochowskim. Ogień pochłonął 12 ha terenów leśnych. W maju odnotowano 16 takich pożarów.

Ostatnie, takie zdarzenie miało miejsce wczoraj (9.05) w Wikłowie (pow. częstochowski), gdzie strażacy i leśnicy gasili pożar kompleksu leśnego o powierzchni ok. 1,5 ha. W akcji brało udział 12 zastępów straży pożarnej i 2 samoloty Dromader

– informuje bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Strażacy i leśnicy alarmują, by w czasie pobytu na terenach zalesionych trzymać się podstawowych zasad, aby uniknąć pożaru. Przypominamy, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu, i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj