Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zgubione dokumenty, skradziony portfel. Czy zgłaszać to na policję?

Facebook Twitter

"Tak"- odpowiada policja z Gliwic, tylko w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed ewentualnymi próbami wyłudzenia kredytów bądź posłużenia się kartami płatniczymi: "W przypadku utraty dokumentu w wyniku kradzieży należy natychmiast zawiadomić o tym policję".

Nie odkładaj tego na później, bo czas działa na twoją niekorzyść

– pisze policja z Gliwic i przypomina:

Każda jednostka policji ma obowiązek przyjąć zgłoszenie. W przypadkach, gdy istnieje pewność, że doszło do kradzieży dokumentów, najlepiej udać się do najbliższego komisariatu, właściwego terytorialnie ze względu na miejsce kradzieży lub właściwego ze względu na miejsce, w którym zorientowaliśmy się, że dokumenty zostały utracone.

Natomiast osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej. Organy te przekazują dowód osobisty lub dokument organowi, który go wydał, w celu jego unieważnienia. Osoba, która znalazła dowód osobisty innej osoby, może bez zbędnej zwłoki, przekazać ten dokument posiadaczowi.

A co jeśli portfel lub jego zawartość nie zostały nam skradzione?

Jak najszybciej zgłoś zgubienie dokumentu do jednego z podanych na: dokumentyzastrzezone.pl banków. Możesz zrobić to w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Zawiadom najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrób nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zastrzeż karty płatnicze i kredytowe. Do momentu zgłoszenia zagubienia kart, bank nie bierze odpowiedzialności za utratę gotówki z Twojego konta. Dlatego należy je jak najszybciej zablokować. Możesz zrobić to przy okazji zgłoszenia utraty dowodu osobistego.

fot.pixabay.com

A co ponadto?

Przypomnij sobie co jeszcze przechowywałeś w portfelu. Hasła do poczty internetowej, kody PIN do kart, inne wrażliwe dane. Musisz liczyć się z tym, że wszystkie te dane wpadły w niepowołane ręce. Jak najszybciej zmień hasła, kody, piny. Tylko od twojej szybkiej i zdecydowanej reakcji zależy to, czy padniesz ofiarą nieuczciwych znalazców.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021