StartW Radiu 90 Wiadomości dnia

13 października w roku 1994 powstało Radio 90! Wspominamy!

No i jeszcze ten spektakularny debiut Polski na festiwalu Eurowizji w Dublinie. Polskę reprezentowała Edyta Górniak z piosenką „To nie ja”, zajęła 2. miejsce. Jeśli chodzi o polskie podwórko, to mieliśmy także denominację złotego. Na świecie? Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem Południowej Afryki, odbyła się premiera komedii „Cztery wesela i pogrzeb”, animowanego „Króla Lwa” czy seriali – dziś kultowych – „Przyjaciele” i „Ostry dyżur”.

Rok 1994 w regionie? Pytamy o to historyka Tomasza Góreckiego z Muzeum w Żorach, w otoczeniu eksponatów z wystawy „Nasza tożsamość”. W tle słowa piosenki „Powróćmy jak za dawnych lat…”, a na stole kawa w szklankach w koszyczkach…

Nowości przywoziliśmy z zagranicy, w torbach wracały z zachodu kasety VHS, kwitło przegrywanie, kopiowanie…

A na czym oglądaliśmy te kasety? Na wystawie „Nasza Tożsamość” stoi duży telewizor z Moskwy:

Radio grało i jeszcze zdarzało się, że słuchacze polowali na piosenki, żeby je nagrać na kasetach. Kwitł handel kasetami, prostokątne pudełka z taśmą w środku były wszędzie:

Posłuchajcie młodzi ludzie!!!! Telefony komórkowe nie były w każdej kieszeni:

Trzeba było telefonować na aparaty stacjonarne…a dzwonek do drzwi oznaczał, że idą goście. Nikt nie miał pretensji, że wizyta niezapowiedziana:

Mamy rok 2017 i tak to u nas wygląda.:)

Zostaw komentarz