Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koalicja 15 października bierze władzę na Śląsku. Wojciech Saługa nowym marszałkiem, Jacek Jarca przewodniczącym Sejmiku

Facebook Twitter

Koalicja 15 października bierze władzę na Śląsku. Po podpisaniu umowy koalicyjnej radni dokonali wyboru nowego marszałka i przewodniczącego sejmiku. Marszałkiem Województwa Śląskiego zgodnie z zapowiedziami został poseł KO Wojciech Saługa, a nowym przewodniczącym Sejmiku został Jacek Jarca z Polski 2050.

Koalicja 15 października

Śląskie: Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica  w sejmiku, Wojciech Saługa nowym marszałkiem

Koalicja złożona z Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy zawarła umowę w Sejmiku Województwa Śląskiego, dysponując 27 z 45 mandatów. W skład koalicji wchodzi 20 przedstawicieli KO, pięciu przedstawicieli Trzeciej Drogi i dwóch przedstawicieli Lewicy, natomiast pozostałe 18 mandatów należy do Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Wojciech Saługa (KO) podkreślił, że koalicja, zwana „koalicją 15 października”, zamierza przenieść swoją współpracę na poziom samorządu, opierając się na dobrych doświadczeniach z Warszawy. Saługa zadeklarował również gotowość do objęcia urzędu marszałka województwa śląskiego, rekomendowany przez regionalne struktury Platformy Obywatelskiej. Jego wybór na stanowisko wydaje się być przesądzony.

Wojciech Saługa nie jest nowicjuszem. Między 2014, a 2018 rokiem sprawował już funkcję marszałka woj. śląskiego. Obecnie zasiada w Sejmie, ale po wyborze na Marszałka będzie musiał się zrzec mandatu.

W Sejmiku odbyło się już głosowanie, w czasie którego wybrano nowego przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego. Został nim  Jacek Jarca (Trzecia Droga – Polska 2050). Za jego kandydaturą opowiedziało się 27 radnych, a 11 było przeciwnych. Jego rywalem był Jan Kawulok (PiS) z Cieszyna, W jego przypadku głosów „za” było 18, a „przeciw” – 20.

Wicemarszałkami Sejmiku zostali kandydaci zgłoszeni przez koalicję: Alina Bednarz, Stanisław Gmitruk i Mirosław Mazur.

Po wyborze wiceprzewodniczących Sejmiku rozpoczęło się głosowanie nad wyborem Marszałka Województwa Śląskiego. Kandydatów zgłoszono dwóch – zgodnie z zapowiedziami Koalicja 15 października zgłosiła kandydaturę Wojciech Saługi, natomiast członkowie PiS zgłosili kandydaturę Jana Chrząszcza.

Po przeliczeniu głosów okazało się, że Wojciecha Saługę poparło 27 radnych, a 16 było przeciwko. Jan Chrząszcz otrzymał 16 głosów „za” i 21 „przeciw”.

Tak ja powiedział marszałek Chełstowski historia zatoczyła koło.  Dziękuje ustępującemu marszałkowi, zarządowi za 15 niełatwych miesięcy wspólnej władzy. Bierzemy odpowiedzialność za samorząd województwa śląskiego, zdajemy sobie sprawę z tego, że czasy są trudne, środki europejskie w końcu są uruchamiane, musimy przyspieszyć transformację energetyczną, mamy Ministerstwo Przemysłu tu u nas na Śląsku. Mam nadzieję, że współpracując będziemy nieco wychodzić poza ramy, chcemy tą politykę regionalną kreować. Musimy zrobić wszystko, by ludzie z województwa śląskiego nie wyjeżdżali, to nasze ważne zadanie. Musimy przywrócić normalność, samorządność. Mówimy „stop” sterowania nami z partyjnej centrali, mówimy „stop” rozdawaniu pieniędzy swoim, mówimy „stop” papierowym czekom. Idą dobre czasy dla rozwoju województwa śląskiego. Pracujmy razem, zmieniajmy ten Śląsk razem, współpracujmy (…)

– podkreślał tuż po wyborze Wojciech Saługa.

Saługa tuż po wyborze zgłosił swoich kandydatów na wicemarszałków – pierwszym z nich Bartłomiej Sabat z Częstochowy, drugim – Grzegorz Boski.

W wynikach tegorocznych wyborów do Sejmiku Województwa Śląskiego KO zdobyła 508 171 głosów (32,41 proc.), PiS zdobyło 487 588 głosów (31,09 proc.), Trzecia Droga zdobyła 166 502 głosy (10,62 proc.), a Lewica zdobyła 128 840 głosów (8,22 proc.). Pozostałe komitety nie uzyskały mandatów w sejmiku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024