Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Autostrada A1 i zbiornik Racibórz Dolny- to największe inwestycje, jakie powstały w powiecie wodzisławskim w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. "Na bardzo dobrym poziomie mamy opiekę społeczną"- mówi starosta wodzisławski Leszek Bizoń. W Radiu 90 podsumowanie 25 lat powiatu wodzisławskiego.

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu

23 listopada w 1998 roku na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono akt, który potwierdzał powstanie powiatu wodzisławskiego. To był teren o powierzchni 286,9 km² i liczbie mieszkańców około 158 tysięcy. Powiat wodzisławski tworzą Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Radlin, Pszów, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice i Mszana.

25 lat powiatu wodzisławskiego

Jak 25 lat powiatu ocenia Leszek Bizoń, starosta wodzisławski? Czy jego zdaniem decyzja jaka zapadła 25 lat temu o powstaniu powiatów była dobra?

Leszek Bizoń: Warto było utworzyć powiaty, powiaty były potrzebne. Kiedyś były powiaty, później je zlikwidowano,  ale od razu w to miejsce powstały urzędy rejonowe, które w większości przejęły te zadania. I po czasie to stało się niejako koniecznością stworzenia takiego poziomu samorządowego łączącego gminy i szczebel wojewódzki. W to miejsce doskonale wpisały się powiaty. Wiem, że w różnych środowiskach są formułowane słowa o tym, że powiat jest niepotrzebny, że należy dać większą swobodę gminom. Ale to nie tylko swoboda, ale są pewne zadania, pewne obowiązki, zadania, które nie zawsze mogą i powinny robić gminy (…). Zadania, które realizuje powiat, są na tyle ważne, że powinno to funkcjonować właśnie na tym szczeblu, to chociażby służba zdrowia, chociażby oświata powiatowa- czyli szkoły ponadpodstawowe. Dobrze się stało, że 25 lat temu powrócono do tej idei tworzenia powiatów.

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu

Leszek Bizoń starosta powiatu wodzisławskiego

25 lat powiatu wodzisławskiego. Największe inwestycje

Leszek Bizoń: Największymi inwestycjami, to nie mówię o inwestycjach samego powiatu, ale inwestycje, które powstały na terenie powiatu wodzisławskiego to przede wszystkim autostrada i zbiornik Racibórz Dolny, połączony z wcześniej budowanym Polderem Buków. Autostrada to poprawa komunikacji praktycznie z całą Polską, nie tylko Polską, ale i w dół Europy (…). Z jednej strony to były pewne utrudnienia przy budowie, ale później szanse rozwojowe dla naszego powiatu i dla naszego terenu. W tej chwili tu powstają wielkie zakłady, które korzystają z bliskości autostrady i dogodnego połączenia, z takiego „okna na świat”. Duże firmy lokują swoje zakłady właśnie na tym terenie przy węzłach autostradowych. Tak samo zbiornik Racibórz Dolny jest zabezpieczeniem nie tyle dla naszego powiatu. W tej chwili tak dużych problemów ze strony Odry nie ma. Są oczywiście takie lokalne podtopienia, z którymi  zarówno gminy, jak i powiat starają sobie radzić, wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo, warunki życia i rozwoju miast i gmin naszego powiatu.

25 lat powiatu wodzisławskiego. Służba zdrowia

Nie wszystko układa się idealnie, od lat władzom powiatu sen z powiek spędza szpital. Starostwo zarządza Powiatowym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

Leszek Bizoń: Na przestrzeni lat, to trzeba powiedzieć, że my zaczynaliśmy od dwóch szpitali w Wodzisławiu i w Rydułtowach, później połączenie w jedną dyrekcję, w jeden szpital. W tej chwili staramy się przenieść wszystko do Wodzisławia, ograniczyć ilości łóżek na poszczególnych oddziałach, głównie dlatego, że zmienia się sposób leczenia. Pacjent już nie leży tygodniami czy nawet przez miesiąc w szpitalu, teraz to jest parę dni na konieczne zabiegi, reszta leczenia odbywa się gdzie indziej, mówię o rehabilitacji i dochodzeniu do pełnej sprawności. I ja powtarzam-  powtarzałem to już kilkakrotnie na sesjach czy u nas, czy w Rydułtowy, czy w Pszowie, w Radlinie, w tej chwili to nie jest jakaś tam walka o utrzymanie, bo ciągle mamy zarzuty, że likwidujemy szpital w Rydułtowy. To jest walka o to, aby na terenie powiatu był szpital, niech on jest w mniejszym trochę zakresie, ale jest sprawny, oferujący pełną sieć usług. Żeby to można było zrobić potrzebujemy lekarzy i w tej chwili to jest największe wyzwanie i największy problem: ściągnięcie odpowiedniej ilości lekarzy, którzy będą mogli świadczyć usługi zdrowotne dla mieszkańców naszego powiatu.

25 lat powiatu wodzisławskiego. Opieka społeczna

Na bardzo dobrym poziomie w powiecie jest opieka społeczna

– podkreśla Leszek Bizoń:

Leszek Bizoń: W momencie kiedy powstawał powiat mieliśmy dwa DPS-y w takim stanie, bardzo opłakanym, w powijakach Warsztaty Terapii Zajęciowej, które nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Potrzeby były wielkie, wobec tego powiat na przestrzeni tych 25 lat rozpoczął inwestowanie i do dzisiaj inwestuje w opiekę społeczną. W tej chwili mamy jedną z najlepiej rozwiniętych baz, jeżeli chodzi o pomoc społeczną: dwa Domy Pomocy Społecznej, dwa ośrodki wsparcia, mamy Warsztaty Terapii Zajęciowej w trzech lokalizacjach. Staramy się od trzech lat pozyskiwać środki na Środowiskowe Domy Samopomocy, na centrum opiekuńczo- mieszkalne dla tych osób ze szczególnymi potrzebami, mówię o osobach z niepełnosprawnościami, mówię o seniorach i o polityce senioralnej. Czekamy na uruchomienie środków unijnych, wtedy będziemy mieli większą możliwość i swobodę jeszcze lepszego rozwinięcia tej bazy właśnie dla osób ze szczególnymi potrzebami.

25 lat powiatu wodzisławskiego

Powiat wodzisławski to teren o powierzchni blisko 287 kilometrów kwadratowych. Obecnie tworzą go miasta Wodzisław Śląski, Radlin, Pszów, i Rydułtowy oraz gminy Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice i Mszana. Niewiele osób pamięta, że do 1975 roku należało do niego Jastrzębie, jednak po reformie terytorialnej z 1999 roku nie wróciło w poprzednie granice.

Leszek Bizoń: Kiedyś Ziemia Wodzisław sięgała aż po Jastrzębie, nawet żartobliwie powiedziałem przy otwarciu Pałacu Dietrichsteinów, że to była historyczna siedziba starostów Ziemi Wodzisławskiej, sięgającej aż po Jastrzębie. Z opowieści wiem, że kiedy powstawał powiat, trwały różne takie negocjacje z Jastrzębiem i z ówczesnym prezydentem na temat granic tego powiatu. I ciekawostka, że Jastrzębie mogło być w granicach naszego powiatu (…) Powiat wodzisławski, przy tej liczbie prawie 160 tysięcy mieszkańców, jest jednym z największych powiatów w Polsce.

25 lat powiatu wodzisławskiego. Turystyka

Powiat wodzisławski to wiele atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc do zobaczenia. Jest także przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Gdzie chętnie wybiera się starosta Leszek Bizoń? Jakie miejsca odwiedza?

Leszek Bizoń: Trudno powiedzieć, ja lubię cały powiat, jeżdżę po wszystkich gminach… Jeśli chcę odpocząć, to muszę przyznać, że zostaję na swoim terenie, to gmina Lubomia. Lubię lasy pomiędzy Lubomią i Pszowem, bardzo piękne tereny spacerowe. Jest też obszar Natura 2000 na terenie Lubomi, lubię między stawy wejść i spacerować, odpocząć po prostu od tego całego zgiełku.

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu

Wielikąt, Lubomia

25 lat powiatu wodzisławskiego. Jubileuszowa sesja

Z okazji 25- lecia powiatu wodzisławskiego w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu. Radni, starości poprzedni i obecny a przede wszystkim delegacje samorządowców z okolicznych gmin i zaprzyjaźnionych miast i powiatów spotkali się, by wspominać początki zmian i budowanie nowego powiatu.

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu

Uroczysta sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego

Jerzy Rosół był pierwszym starostą powiatu wodzisławskiego. Jak przyznał w rozmowie z Radiem 90, kiedy pierwszy raz wszedł do budynku starostwa przy ul. Bogumińskiej, zamarł, widząc ile pracy trzeba, aby oddać budynek do użytku:

Jerzy Rosół: Jeden człowiek to za mało, trzeba się wesprzeć innymi ludźmi. Wiem, że nasi ludzie to jest największy skarb powiatu wodzisławskiego. Pamiętam czasy, kiedy zaczynaliśmy. Brakowało wielu rzeczy, ale nie poddaliśmy się. Chcieliśmy przekonać przede wszystkim naszych mieszkańców do tego, że ten powiat ma rację bytu. I sądzę, że na przestrzeni tych 25 lat nam się to udało. Obraz powiatu uległ diametralnej zmianie szkoły, drogi i tak dalej. Dlatego też dziękowałem obecnemu zarządowi za podjęte działania, ale również powiedziałem, że kadencja się jeszcze nie skończyła i może jeszcze coś dobrego dla tego powiatu zostanie zrobione.

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu

Jerzy Rosół, pierwszy starosta powiatu wodzisławskiego

Pierwsze sesje radnych powiatu wodzisławskiego, a było ich początkowo pięćdziesięciu, to krążenie co sesja po innej miejscowości. Starostwo nie miało sali sesyjnej.

W Godowie, w tuż przez sesją, otrzymaliśmy informację, że w budynku jest podłożona bomba.

– wspomina Jerzy Rosół.

Jerzy Rosół: W powiecie nie było wówczas takiej sali, bo to nie tylko 50 radnych, ale też cała obsługa sesji. To byli np. referenci, którzy zabierają głos na danej sesji, zaproszeni goście…. gdzieś trzeba było ich pomieścić. Dogadaliśmy się z wójtami czy burmistrzami w ten sposób, że będzie to na zmianę w gminach. W późniejszym okresie sesje odbywały się w budynkach, w pomieszczeniach byłej kopalni 1 Maja, na Wilchwach. Ale potem zawzięliśmy się i powiedzieli: ” Nie, dosyć tej tułaczki. Budujemy i robimy taką salę, która pozwoli na normalną pracę bez żadnego krążenia po całym powiecie”.

Jak wspominał Ireneusz Serwotka, ówczesny prezydent Wodzisławia Śląskiego, nie od razu było pewne, jaki kształt będzie miał powiat.

Lubomia myślała o Raciborzu, Rydułtowy o Rybniku, ale ostatecznie udało się ustalić taki kształt powiatu, jaki jest teraz.

– mówił  Serwotka na uroczystej sesji.

Ireneusz Serwotka: Stoczyliśmy pojedynek z ówczesnym prezydentem Jastrzębia o to, gdzie będzie należał Godów. To decydowało się na sesji rady. Przedstawiciel Jastrzębia przyjechał z konkretnymi propozycjami gospodarczymi: wodociąg, drogi, wszystko będzie podporządkowane, żeby Godów przynależał do Jastrzębia. Ja takich możliwości zbytnio nie miałem, więc musiałem wspomnieć o naszej takiej przynależności kulturowej, o tym, że chyba dobrze by było, żebyśmy byli razem. I z satysfakcją muszę powiedzieć, że radni gminy Godów zagłosowali za tym.

25 lat powiatu wodzisławskiego. W Radiu 90 podsumowanie tego okresu

Uroczysta sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego

Z okazji 25-lecia powstał film promocyjny, po miejscach powiatu oprowadza Remigiusz Rączka, najbardziej znany śląski kucharz. Pokazuje obszar Natura 2000 znajdujący się w powiecie wodzisławskim czyli Stawy Wielikąt i Las Tworkowski, pokazuje wodzisławską Basztę Rycerską, pochodzącą z XIX w. Najstarszą kopalnią w powiecie wodzisławskim- wciąż czynną- jest kopalnia w Rydułtowach – kiedyś Charlotte, dzisiaj Rydułtowy. Jest też mowa o drewnianych kościołach w powiecie czy sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 maja 2024