Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Adam Makowicz na jubileuszu szkoły muzycznej w Rybniku

Facebook Twitter

Adam Makowicz, wybitnej sławy pianista uświetnił swoim koncertem obchody 90-lecia istnienia szkoły muzycznej w Rybniku. Placówka otrzymała także Złotą Honorową Lampkę Górniczą.

Adam Makowicz wystąpił w Rybniku

Człowiek w przeciwieństwie do innych istot na ziemi potrzebuje piękna muzyki – mówi w rozmowie z naszym reporterem Arkadiuszem Żabką, Adam Makowicz wybitny pianista, legenda jazzu, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im braci Szafranków w Rybniku.

Złota Lampka i Adam Makowicz na scenie – wielki jubileusz czas zacząć

Placówka wczoraj |(11.10.) rozpoczęła obchody jubileuszu 90-lecia istnienia. Rozpoczęła go w sposób wyjątkowy, bo odebraniem Złotej Honorowej Lampki Górniczej oraz Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego. – Jestem szczęśliwa – mówiła dyrektor szkoły Romana Kuczera:

Romana Kuczera: Jestem bardzo wzruszona tym dzisiejszym dniem. Nazwiska gości i osób, które przybyły na inaugurację jubileuszu to po prostu imponujące dla mnie. I nie mówię tylko o gościach tych oficjalnych, zaproszonych, ale przede wszystkim wielu absolwentów, wielu pedagogów, dyrektorów, przyszli wszyscy, żeby zacząć świętować 90-lecie. I to jest naprawdę niesamowicie piękne wydarzenie dla mnie. To, że jest Honorowa Lampka Górnicza, to świadczy tylko o tym, że rzeczywiście ta misja została spełniona, czyli nie tylko jest placówką edukacyjną, ale przede wszystkim instytucją kultury. To jest wielki sukces Szafranków, szkoły i kolejnych pokoleń pedagogów.

Koncert symfoniczny i wielcy muzycy

W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się uroczysty Koncert Symfoniczny z okazji Jubileuszu 90-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, ze specjalnym udziałem Adama Makowicza – absolwenta szkoły:

Adam Makowicz: Najmocniejsze wspomnienia mam właśnie z tej szkoły muzycznej. To jest dla mnie Rybnik, szkoła muzyczna profesora Szafranka, który mnie ustawił po prostu do końca życia.

Radio 90: Co może Pan powiedzieć wszystkim tym młodym ludziom?

Adam Makowicz: Jest tylko jedna rada: systematyczna praca, znalezienie w sobie hobby to musi być hobby, które się bierze na całe życie, które zostaje również zawodem. Tu jest dużo młodzieży utalentowanej, która potrzebuje dobrych profesorów, nauczycieli, żeby wykształcić, bo my muzykę potrzebujemy, nawet sobie nie zdając sprawy. To piękno muzyki, my się tym różnimy od wszystkich innych żyjących istot, żeby my potrafimy wyczuć to piękno muzyki.

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku zagrała wczoraj pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego – również absolwenta rybnickiej placówki:

Sławomir Chrzanowski: Czuję dumę i radość. Nie wyobrażałem sobie, że mógłby być inaczej, żebym nie był obecny tego dnia, na tym koncercie, cieszę się. Praca z młodzieżą jest zupełnie niezwykła, fantastyczna. Cudowni młodzi ludzie, zaangażowani, podziwiam ich za ten upór w kochaniu muzyki i za to, że możemy razem tę piękną muzykę wykonywać.

Koncert z okazji Jubileuszu 90-lecia szkoły odbył się w ramach 54 Rybnickich Dniach Literatury. Dziś (12.10.) w rybnickiej bibliotece spotkanie z Marcinem Kydryńskim i koncert Lucibeli, znakomitej wokalistki z Republiki Zielonego Przylądka.

Adam Makowicz wystąpił w Rybniku

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024