Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Chcą zmieniać świat na lepsze. Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Rudach zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu

Facebook Twitter

W projekcie "Granie w Pomaganie" zorganizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja trzydzieści Szkolnych Klubów Wolontariatu z całej Polski podjęło wyzwanie zmiany świata na lepsze zaczynając od swoich lokalnych społeczności. Wśród zwycięzców konkursu "Granie w Pomaganie" znaleźli się uczniowie - młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach/ mat.prasowe

Zespoły wolontariuszy od stycznia do maja 2022 r. poznawały swoje talenty, przeprowadzały analizę potrzeb w swoich społecznościach, zaplanowały oraz z sukcesem zorganizowały różne akcje charytatywne, a na koniec przeprowadziły ewaluację swoich projektów i podziękowały wszystkim, którzy pomogli im w realizacji akcji.

Każdy szkolny zespół otrzymał od Fundacji Świętego Mikołaja skrzynkę inspiracji z 6 zadaniami do wykonania, które prowadziły uczniów krok po korku przez każdy etap samodzielnego przygotowania, przeprowadzenia i podsumowania autorskiego, lokalnego projektu charytatywnego. Nauczyciele i uczniowie wzięli też udział w warsztatach. W rezultacie młodzież przeprowadziła szereg pięknych inicjatyw na rzecz potrzebujących w swoich miejscowościach i przy okazji zebrała ponad 77 000 zł.

Między innymi uczniowie z Końskich zorganizowali charytatywny festiwal talentów w swojej szkole, uczniowie z Rud kiermasz i koncert charytatywny, a Głowno dzień sportu i otwartą noc planszówek.

Wolontariat młodzieży to bardzo ważny temat, który wymaga pielęgnowania i wsparcia. Pełni rolę zarówno wychowawczą, profilaktyczną jak i przynosi piękne owoce potrzebującym i lokalnym społecznościom. Dzięki zaangażowaniu w wolontariat młodzież uczy się nowych rzeczy, nawiązuje głębokie relacje, tak deficytowe po kilku latach pandemii, a także bierze na siebie odpowiedzialność za wspólne sprawy, co jest wyjątkowo ważne w przyszłym – dorosłym życiu.

– mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Najpiękniejszym podsumowaniem koncertu charytatywnego przygotowanego przez uczniów z Rud były słowa jednej osoby z publiczności: „Dziękuję Wam. Po tym, co tutaj się wydarzyło, czuję się lepszym człowiekiem.”

Ten koncert odbył się w maju w kościele w Rudach, z dziećmi wystąpił także zespół „zaNIM pójdę”.

Zebrana kwota (ponad 800 zł) została już wpłacona na subkonto szkoły i powiększyła fundusz, który już we wrześniu będzie wykorzystany na wsparcie uzdolnionych uczniów.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach/ mat.prasowe

Wolontariat jest świetnym doświadczeniem, żeby uczniowie zobaczyli, że nie wszystkim dzieje się dobrze, że są osoby które potrzebują pomocy. Dostrzeżenie, że są wśród nas różni ludzie, różne problemy i to spotkanie się dzieci z tą różnorodnością jest bardzo dla uczniów rozwijające. Rodzice często chcą dzieci chronić i nie pokazują im tej trudniejszej części życia. Wolontariat uczy empatii, współpracy, a także pokazuje, że warto doceniać to co życie dobrego nam przynosi.

– mówi Łukasz Zalewski, koordynator szkolnego koła wolontariat ze szkoły podstawowej w Trzemesznie.

Badania CBOS dotyczące aktywności obywatelskiej Polaków pokazują, że w poziom zaangażowania społecznego w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie. W 2021 i 2020 roku tylko 5% dorosłych Polaków pracowało jako wolontariusz, a 15% przeznaczyło swoją pracę na cele dobroczynne. W latach przed pandemią nie było dużo lepiej – w roku 2019 i 2018 pracę na rzecz wolontariatu deklarowało jedynie 7 % badanych dorosłych. Mimo promowania od kilku lat wolontariatu w systemie edukacji młodzież nie angażuje się społecznie. Poziom aktywności wolontariackiej osób w wieku od 16 do 24 lat wynosi ok 9,5%.

Najbardziej zaangażowane szkolne kluby wolontariatu w nagrodę biorą udział w wyjeździe do Trójmiasta w czerwcu tego roku. W programie zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, warsztaty o dobrej i skutecznej komunikacji i współpracy w zespole, zwiedzanie Gdańskiej starówki i wspólny odpoczynek na plaży.

Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj