Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ciąg dalszy problemów ze śmieciami w Raciborzu

Facebook Twitter

Co dalej z polityką śmieciową w Raciborzu? Prezydent Dariusz Polowy chce, aby stosownymi uchwałami Rady Miasta doszło do wyłączenia z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych. Spotyka się to z brakiem poparcia ze strony rajców. Przypomnijmy, w radzie większość tworzą: klub Razem dla Raciborza oraz Klub Radnych Niezależnych M. Fity.

We wtorek (12.01.) na konferencji prasowej prezydent Polowy po raz kolejny przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Przypomnijmy, chce, aby wyłączenie z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkałych dotyczyło głównie firm, które w jego opinii powinny zawierać odrębne umowy.

Według prezydenta Polowego szacunkowy roczny deficyt spowodowany błędami w finansowaniu zagospodarowania odpadami z nieruchomości niezamieszkałych wynosi ponad 1,7 mln zł. W podziale na miesiące, każdy miesiąc zwłoki i brak zmian w przepisach kosztuje około 15o tys. zł.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy, konferencja prasowa (12.01.)

Według prezydenta Polowego, problemy z finansowaniem zagospodarowania odpadami z nieruchomości niezamieszkałych są trwałą wadą systemu obowiązującego od 2013 roku. Prezydent przypomniał, że w 2020 roku czterokrotnie zwracał się do Rady Miasta z projektem uchwały o wyłączenie nieruchomości niezamieszkałych z systemu.

Przypomniał także, że takie gminy jak Rybnik, Kędzierzyn-Koźle, Kuźnia Raciborska, Pietrowice Wielkie, Krzyżanowice czy Kornowac wprowadziły już odpowiednie uchwały wyprowadzające nieruchomości niezamieszkałe z systemu gospodarki odpadami.

Dodał także, że:

Informacje o pracach nad nową ustawą w sejmie mieliśmy już w maju, ale do dzisiaj nie doczekaliśmy się niczego poza projektem.

Czytaj więcej:

Poniżej prezentacja Dariusza Polowego dotycząca zarządzania systemem gospodarki odpadami:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj