Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Często powtarzane ostrzeżenia przynoszą dobre efekty. O dobrej współpracy policji i Radia 90

Facebook Twitter

W portalu Radia 90 piszemy teraz o tym, że ta praca ma sens. Być może czasem wydaje się wam, że zbyt często powtarzamy na antenie informacje na temat działania oszustów, którzy chcą wyłudzić nasze pieniądze i ostrzegamy. Jednak często powtarzane ostrzeżenia przynoszą dobre efekty.

ostrzeżenia przynoszą dobre efekty
Marcin Leśniak rzecznik policji w Żorach

Ostrzeżenia przynoszą dobre efekty – często je emitujemy na antenie Radia 90

Okazuje się, że dzięki takim komunikatom wielu naszych słuchaczy nie dało się nabrać. Potwierdza to Marcin Leśniak, rzecznik policji w Żorach. To stamtąd niedawno mieliśmy sygnał o tym, że nieuczciwi ludzie dzwonią do mieszkańców i mają apetyt na ich oszczędności:

Marcin Leśniak: To był bardzo taki może nietypowy dla nas jako policji dzień, bo w przeciągu jednej godziny mieliśmy 3, 4 informacje od seniorów, którzy, niektórzy niestety udostępnili część swoich danych osobowych, jakby dali wciągnąć się w ten pierwszy etap działania oszusta. Te metody są w jednej chwili różne. One się zaczynają od tego, że może być to pracownik banku, poczty, a w kolejnych etapach policjant, prokurator. W tamtej chwili dla nas było ważne, żeby przeciwdziałać temu. I trzeba przyznać, że dzięki Wam udało się.

ostrzeżenia przynoszą dobre efekty

Często powtarzane ostrzeżenia przynoszą dobre efekty

Kiedy tylko otrzymaliśmy informację od policji z Żor, natychmiast ostrzegliśmy słuchaczy w wiadomościach Radia 90. Wiemy, że tego dnia nikt nie został oszukany:

Marcin Leśniak: Jedna z takich informacji była zarówno tutaj z terenu Wodzisławia, Jastrzębia, bo taki zasięg tutaj ma radio, że usłyszały o tym i też dzięki temu informowały od razu. Informowały swoich znajomych. Część tych prób wyłudzeń albo danych, albo wciągnięcia w tą pewną grę o nasze pieniądze. Nawet już nie trafiły te informacje do nas, bo te osoby były przeświadczone, że właściwie nie ma o czym rozmawiać. Rozłączały się albo powiedziały po prostu, że nic nie powiedzą. Zadzwoniły później tylko do swoich rodzin, znajomych. Myślę, że ten przekaz informacji to jest najważniejsze, na czym nam zależy. I to jest jedyna słuszna rzecz, która może nas uchronić przed tym wszystkim.

Ostrzeżenia przynoszą dobre efekty – często je emitujemy na antenie Radia 90

Te ostrzeżenia muszą być powtarzane, bo nasza czujność w pewnym momencie zostaje uspana i na to liczą oszuści – dodaje Marcin Leśniak.

Marcin Leśniak: Niestety dotyczy to każdego, tak jak te oszustwa na wnuczka, mówiąc kolokwialnie na prokuratora i różne inne sposoby działania. One dotyczą zazwyczaj większych pieniędzy i ten wydźwięk jest dużo, dużo większy i jakby uwrażliwiamy się na to. Natomiast gros tych spraw dotyczy tzw. oszustw na blika, na tani bilet. Proszą nas np. o przesłanie Blika o kwoty od 200 300 zł, 500 800 zł. Takich spraw jest na pewno wiele i myślę, że dzięki takiej informacji wasi słuchacze będą mogli chociaż przypomnieć sobie o tym. Może ich to uchroni.

Raz jeszcze apelujemy: nie klikajcie w linki, chrońcie swoje dane, nie przekazujcie pieniędzy obcym osobom. I o każdej próbie oszustwa czy wyłudzenia informujcie policję.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023