Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy kierunki kształcenia są dostosowane do potrzeb rynku pracy?

Facebook Twitter

We wtorek (18.06.) w Wodzisławiu Śląskim zorganizowano konferencję, podczas której specjaliści z naszego regionu oraz z przygranicznych, czeskich miejscowości, debatowali na temat możliwości, jakie szkoły oferują uczniom, a faktycznych oczekiwań pracodawców.

Konferencję zorganizowała Mirela Szymczak:

Mam nadzieję, że uda nam się wypracować pewne dobre praktyki, które posłużą wzmocnieniu kształcenia zawodowego, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. To wynika z mojego doświadczenia, obserwuję w jaki sposób uczniowie są przygotowywani do zawodu, ale interesuje mnie także ten aspekt społeczny, umiejętności społecznych uczniów i mam nadzieję, że ta tej konferencji, na której spotykają się zarówno przedstawiciele samorządów, nauczyciele, dyrektorzy, pracodawcy, będziemy  mogli zobaczyć jakie są oczekiwania zarówno pracodawców jak i nauczycieli, oczekiwania uczniów i ich rodziców.

Edyta Glenc, naczelnik wydziału oświaty starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim uważa, że jednym z ważniejszych elementów odpowiedniego przygotowania ucznia do pracy jest udział szkół w różnego rodzaju projektach wymiany młodzieży. Istotne jest także to, by przyszłym pracownikom uświadomić realia aktualnego rynku pracy:

Ta konferencja jest niezwykle ważna i cenna z punktu widzenia uświadomienia młodzieży, że im więcej będzie posiadać umiejętności zawodowych, im więcej posiądzie wiedzy, tym będzie bardziej atrakcyjna na rynku pracy. Dziś pracodawca jest bardzo wymagający, on nie ma czasu na przygotowanie pracownika do wykonywania określonej funkcji, to ma dać szkoła (…).

Z podjęcia problematyki zadowolony był również Petr Smażak z wydziału edukacji w ostrawskim Urzędzie Miasta:

W regionie morawsko-śląskim jest prawie 90 szkół średnich, dlatego ta konferencja ma dla nas duże znaczenie. To ogromna inspiracja dla uczniów i nauczycieli, bo chociaż na terenie transgranicznym nie dzielą nas duże odległości, to nasze doświadczenia są różne i tu możemy się nimi wymienić, nauczyć czegoś nowego. Dowiemy się, jakie zmiany wprowadzić w naszych szkołach, by stworzyć uczniom jak najlepsze warunki. Na konferencji są również pracownicy z naszego urzędu pracy, którzy pomogą nam zintegrować z naszymi realiami to, o czym tu usłyszymy. Pozwolą nam ocenić, na których kierunkach kształcimy zbyt wielu uczniów, a jakich pracowników brakuje. Kolejnym problemem jest również niż demograficzny, jest coraz mniej uczniów w szkołach średnich. Wiem natomiast, że budownictwo i elektrotechnika to te branże, w których potrzeba najwięcej pracowników. Szkoły, które kształcą w tych kierunkach otrzymują największe wsparcie z unii i państwa na realizację projektów.

Konferencja „Edukacja zawodowa w regionie transgranicznym a potrzeby rynku pracy” została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2024