Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drewnojady niszczą zabytkowy kościół w Istebnej

Facebook Twitter

Kościół w Istebnej to cenny zabytek architektury drewniane, który zjadały drewnojady. Obecnie trwa zabieg jego ratowania.

Kościół w Istebnej
fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Kościół w Istebnej Kubalonce (powiat cieszyński)  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego niszczą drewnojady.

To zabytkowy obiekt, dlatego też reakcja konserwatora zabytków mogła być tylko jedna: obiekt trzeba ratować! Świątynia przechodzi właśnie kompleksową fumigację, która przyczyni się do usunięcia drewnojadów niszczących oryginalne elementy świątyni. Ten zabieg ma zniszczyć szkodniki.

Powyższe prace zostały sfinansowane przez niewielką Parafię przy dotacji 75 tysięcy zł udzielonej przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

– poinformowało biuro Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Ratowany kościół został wybudowany w 1779 r. przez parafię w Przyszowicach koło Gliwic. Po przeniesieniu w latach 1957-58 w obecne miejsce, do 1967 r. w kościele funkcjonowało muzeum, w którym wystawiano eksponaty sztuki sakralnej z regionu Górnego Śląska. W 1971 r. ustanowiono przy kościele rektorat, a w 1983 r. erygowano parafię. Świątynia została wzniesiona w konstrukcji zrębowej, z dachem dwuspadowym krytym gontem, zwieńczonym sygnaturką o cebulastym hełmie z latarnią. Kościół jest jednonawowy z trójbocznym  prezbiterium i zakrystią od zachodu.

Wewnątrz kościoła w Istabnej z oryginalnego wyposażenia zachował się między innymi: ołtarz główny drewniany polichromowany i złocony z 1779 r., ambona barokowa z 1697 r. i ławy z k. XVII w. Poza tym rzeźby ze zbiorów sztuki ludowej z muzeum w Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Bielsku–Białej i Cieszynie. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Czytaj także: 

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj