Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Drewniany kościół św. Anny w Gołkowicach

Facebook Twitter

Drewniany kościół św. Anny w Gołkowicach zwraca uwagę swoją bryłą. Leży na Szlaku Architektury Drewnianej. To jest pomysł na weekend, by zatrzymać się przy świątyni, wzniesionej w 1878 r.

Pomysł na weekend. Gołkowice

Początki Gołkowic, miejscowości w gminie Godów nad Piotrówką i Szotkówką, datowane są w pierwszej połowie XIII w. Kościół w Gołkowicach wzniesiono w 1878 r.

Historia budowli sakralnej w Gołkowicach jest jednak dłuższa i wiąże się z kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Michała Archanioła, która była miejscem nabożeństw dla rezydującego w Gołkowicach dworu książęcego.

– czytamy na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Pomysł na weekend: Drewniany kościół św. Anny w Gołkowicach

Kapliczka stojąca przed kościołem św. Anny w Gołkowicach

W czerwcu 2018 roku podczas remontu odkryto w kościele kryptę, była ukryta pod podłogą. Opowiadał o tym wówczas w Radiu 90 Antoni Tomas, członek Rady Parafialnej z Gołkowic.

Krypta o długości dwóch metrów, szerokości półtorej metra- mówię o zewnętrznym obrysie- i do dwóch metrów wysokości. Z tym, że patrząc na ołtarz po prawej stronie tej krypty, była ona ustawiona prostopadle do ołtarza i po prawej stronie były drzwi wejściowe. Tak normalny człowiek mógł sobie tam wejść i z tej przeciwnej lewej strony był lufcik powiedzmy 20x20m. Po oświetleniu tego okazało się, że tam są ludzkie szczątki i trumna, obcas buta, sakiewka czy torebka.

Jak mówiono w w 2018 roku, prawdopodobnie był to grobowiec właścicieli Gołkowic:

Prawdopodobnie według ksiąg parafialnych, jest to świętej pamięci Rudolf Jan Czeresta i jego żona Joanna. Rudolf Czeresta był właścicielem Gołkowic od roku 1720 do 1746, czyli 26 lat. On zmarł w lutym 1746r. Żona Joanna zmarła w grudniu tego samego roku i oni są tam prawdopodobnie pochowani i należałoby jeszcze przyjąć, że ta krypta była na zewnątrz kościoła.

W XIX wieku kościół został rozbudowany, a krypta została zasypana.

W 2022 roku Rada Gminy przyznała dotację w kwocie 65.000 zł na dofinansowanie prac budowlanych w zabytkowym kościele Św. Anny w Gołkowicach. Ich efektem jest m.in. odsłonięcie krypty z doczesnymi szczątkami dawnych właścicieli Gołkowic. Już ją można oglądać:

fot.godow.pl

Krypta została pod nadzorem konserwatora zabytków odpowiednio zabezpieczona. Jeśli w przyszłości zostaną przeznaczone odpowiednie fundusze, zostanie ona poddana szczegółowym badaniom konserwatorskim.

– podały władze Godowa.

Zobacz wyjątkowy kościół:

Pomysł na weekend: Drewniany kościół św. Anny w Gołkowicach

Zobacz nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj