Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzień Zespołu Downa: „Różnią się od nas tylko jednym chromosomem więcej…”

Facebook Twitter

Blisko 200 mieszkańców powiatu wodzisławskiego to osoby z zespołem Downa. Ponad 30 z nich to podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu. To statystyki, które przypomniano dziś (22.03.) w związku z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. W związku z tą okolicznością, dziś w Wodzisławiu zorganizowano specjalną konferencję dotyczącą osób z zespołem Downa:

Różne są statystyki, jedne mówią, że dziecko z zespołem Downa rodzi się raz na 600 urodzeń, inne są łagodniejsze, zgodnie z nimi to na 800 urodzeń, a jeszcze inne raz na 1000. W powiecie wodzisławskim żyje 158 tysięcy mieszkańców, jeżeli podzielimy to przez 800 to otrzymamy wynik 198. Zespół Downa to nie jest żadna choroba, którą można się zarazić, to tylko odmienność biologiczna, spowodowana właśnie dodatkową informacją genetyczną. O tym dzisiaj mówimy, zachęcamy do zrozumienia, a przez to do akceptacji takich osób.

– powiedziała Radiu 90 Beata Rączka, dyrektorka wodzisławskiej placówki. Dlatego to właśnie młodzież w tamtejszym centrum kultury debatowała dziś (22.03.) o zespole Downa i o tym, czy takie osoby mają szansę na normalne życie:

Myślę, że osoby w naszym wieku, młodzież, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym jest zespół Downa. Brakuje wiedzy, przez to rodzą się stereotypy, nieraz złe pojęcie całej sytuacji, co rodzi również konflikty. Ludzie boją się, nie wiedzą, jak się zachować, a przecież osoby z zespołem Downa normalnie funkcjonują, pracują, jest coraz więcej ofert dla nich. Dla nich organizowane są również paraolimpiady, osoby z zespołem Downa przygotowują wiele spektakli… Wydaje mi się, że oni nie różnią się od nas niczym innym niż tym jednym chromosomem więcej.

A rodzice dzieci urodzonych z zespołem Downa mogą korzystać z terapii wczesnego wspomagania w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu:

To jest najwcześniejsza forma pomocy dziecku niepełnosprawnemu: wczesna interwencja, pomoc temu dziecku i jego rodzicom, wspomaganie ich w procesie wychowania. To przynosi efekty, to musi je przynosić. Po tym etapie zaprzeczenia, poszukiwania, musi przyjść moment akceptacji i my w tym wszystkim pomagamy, próbujemy pomagać.

– dodaje Beata Rączka. Wyjaśnijmy jeszcze, że na świecie Dzień Zespołu Downa obchodzono wczoraj, 21 marca, bo to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także data patronująca narodzinom ludzi niezwykłych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 maja 2024