Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Etazen – nowy niebezpieczny narkotyk

Facebook Twitter

Nowy, niebezpieczny narkotyk pojawił się w naszym kraju. To etazen - środek silnie uzależniający porównywany z heroiną. Jego zażycie może prowadzić nawet do śmierci, ostrzegają specjaliści. Niestety etazen jest łatwo dostępny, niezbyt drogi i może być oferowany jako dopalacz.

fot.the3cats/pixabay

To bardzo toksyczna substancja

– przestrzega psychoterapeuta, prowadząca oddział dla osób uzależnionych w rybnickim ośrodku Integrum, Ewelina Jekiel-Krężołek.

Etazen na rynku pojawił się około kilku miesięcy temu. Jest to opioid. Mówi się o tym, że jest 60 razy mocniejszy od morfiny. To jest zamiennik heroiny lub fentanylu. Występuje w postaci szarego proszku o bardzo wysokim stężeniu. Może mieć to bardzo różną postać. Pacjenci, którzy się pojawiają u nas, mówią o tym, że kupowali substancje podobną do marihuany. To jest bardzo niebezpieczne, nie da się tego odróżnić.

Radio 90: Jak rozpoznać, że ktoś zażył etazen?

Taka osoba po zażyciu opioidu ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca, ma „szpilkowate” źrenice, które nie reagują na światło. Bardzo groźne jest to, że etazen powoduje zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu. Pacjent powiedział, że po zażyciu wystraszył się, bo nie mógł oddychać, później już nic nie pamiętał.

Etazen to środek bardzo silnie uzależniający – dodaje Ewelina Jekiel-Krężołek:

Zażywanie etazenu powoduje po kilku razowym użyciu bardzo silną zależność psychiczną i fizyczną. Czyli prosto mówiąc, bardzo szybko uzależnia. Przymus brania występuje po kilku razowym użyciu. Bardzo mocne i silne są objawy odstawienia, czyli zespół abstynencyjny. Bezsenność, bóle mięśni, spadek nastoju  – wszystkie objawy, które dają opioidy po odstawieniu.

Osoba po użyciu opioidów, także etazenu wymaga zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej, natychmiast trzeba także wezwać do niej pogotowie. Gdzie można szukać pomocy dla osób już uzależnionych?

Mamy taką placówkę Integrum w Boguszowicach, ruszyliśmy 1 czerwca. Działają dwa oddziały dzienne, narkotykowy oraz alkoholowy. Jest też poradnia dla osób, które używają narkotyków i też dla rodzin tych osób. Ta pomoc jest kompleksowa, są grupy wsparcia.

Numery telefonów od Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień Integrum w Rybniku-Boguszowicach znajdziecie poniżej:

  • Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień INTEGRUM
    44–253 Rybnik–Boguszowice
    ul. Lompy 10

Telefon: 32 433 24 42

Dojazd: Ośrodek znajduje się na tyłach budynku centrum handlowego „Stokrotka”, w pasażu naprzeciw apteki.

Rejestracja telefoniczna lub osobista czynna jest w:

  • poniedziałki w godzinach od 11.00 do 20.00
  • wtorki i środy w godzinach od 9.00 do 20.00
  • czwartki w godzinach od 8.00 do 20.00
  • piątki od w godzinach 8.00 do 15.00

W ostatnim czasie w Polsce pojawił się nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk, należący do grupy opioidów – etazen. Był oferowany jako „dopalacz” w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

Osoba po użyciu opioidów:

ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca, stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze, ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:

zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej, wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112), zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami):

Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj