Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gniazdo pustułek w Dworku Kossaków w Górkach Wielkich, czyli co dzieje się na placu budowy

Facebook Twitter

"Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich już oficjalnie placem budowy. Firma, która wygrała przetarg na renowację obiektu, rozpoczęła tam prace. Teren ogrodzono, niewiele widać, ale w Radiu 90 możecie usłyszeć co teraz dzieje się na terenie Centrum Kultury i Sztuki.

fot. Powiat Cieszyn

Remont starej gorzelni w dworze Kossaków

Przypomnijmy, że to duża inwestycja, na którą powiat cieszyński otrzymał 13 milionów złotych z Rządowego Programu Polski Ład. Już na początku wykonawca musiał nieco zmienić plany, bo okazało się, że w dworze mieszkają niespodziewani lokatorzy.

Sylwia Pieczonka: Na terenie dworu Kossaków, a właściwie spichlerza była budka lęgowa, w której mieszkała rodzina pustułek. 5 małych i 2 dorosłe osobniki. To też jest o tyle fajna sprawa, że te pustułki bardzo miały podejście proekologiczne, dlatego, że sprzątały budynek, można by powiedzieć z myszy, szczurów. Kiedy przyszła firma budowlana i podjęła się pracy na tym terenie, zauważyła, że właściwie myszy i szczurów tam nie ma. Nasze pustułki kawał dobrej roboty wykonywały. Trzeba było dostosować całą tą inwestycję pod nasze pustułki. Trzeba było przesunąć całą strefę działań tak, ażeby te pustułeczki miały troszkę ciszy, spokoju, zanim wyfruną z tego gniazda.

– mówi Sylwia Pieczonka, rzeczniczka cieszyńskiego starostwa. Pustułki powinny opuścić gniazdo w ciągu kilku najbliższych dni, wtedy wykonawca będzie mógł wrócić do zaplanowanych prac.

Mieczysław Szczurek: Zaczęli od tego, co najważniejsze, czyli od uprzątnięcia terenu, ponieważ leżały tam nagromadzone przez długie lata czy nawet dziesiątki lat rozmaite rzeczy, mniej lub bardziej potrzebne. W dalszej kolejności zaczną przystosowywać dolną część. Ostatnim etapem to powinno być piętro i dach, który to wszystko przykryje i zabezpieczy. Teraz przez 25 miesięcy, bo tak zakłada umowa, mają wykonywać te roboty tzw. budowlane. Po ich zakończeniu przystąpimy do dalszej części, czyli do wyposażenia. Konkretnie meble, wyposażenie multimedialne, jakaś część gastronomiczna plus to, co tam chcemy odtworzyć, czyli ta zabytkowa gorzelnia.

mówi Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński. Docelowo „Dwór Kossaków” ma być dużym ośrodkiem społeczno-kulturalnym.

Mieczysław Szczurek: Będzie to ośrodek ogólnodostępny, który jednak będzie miał zachowaną tą część muzealną, jako że jest tam Muzeum Zofii Kossak i to na pewno będzie zachowane. Ale dodatkowo będzie duży obiekt z salą szkoleniową, imprezową, taką wielofunkcyjną, mniejsze sale na rozmaite szkolenia do rozmaitych innych funkcji. No i cały park, który również powinien być znakomicie wypielęgnowany, utrzymany, odnowiony, no i będzie pełnił funkcję taką rekreacyjno-spacerową i zaplecza takiego wypoczynkowego dla całego obiektu.

Część budowlana ma pochłonąć około 10 milionów złotych, pozostałe środki zostaną przekazane na wyposażenie budynku w meble i sprzęt multimedialny. Równolegle w zależności od dostępnych funduszy toczyć będą się prace wokół dworu. Przypomnijmy: całość ma być gotowa za nieco ponad 2 lata.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj