Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Górnicy oszukani na akcjach Kompanii Węglowej i JSW. Jest akt oskarżenia

Facebook Twitter

1068 górników oszukanych na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej. Do Sądu Okręgowego w Rybniku wpłynął akt oskarżenia w tej sprawie.

Górnicy oszukani na akcjach Kompanii Węglowej i JSW. Jest akt oskarżenia

Do Sądu Okręgowego w Rybniku wpłynął akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. To Bartłomiej P. – prezes jednej z firm oraz cztery inne osoby: dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Sprawę przez wiele miesięcy badała najpierw Prokuratura Rejonowa z Rybnika, a później Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Jak czytamy w obszernej odpowiedzi na pytanie Radia 90, jaką otrzymaliśmy z gliwickiej prokuratury od 2011 roku przedstawiciele jednej z firm zawarli z górnikami szereg umów dotyczących opcji zakupu akcji komercjalizowanych kopalń, które miały im się rzekomo należeć.

W umowach był zapis o karach umownych na wypadek, gdyby firma nie było w stanie przejąć akcji. I tak też się działo. Na przykład w przypadku akcji wartych 900 złotych, kary wynosiły powyżej 10 tysięcy złotych. Ponadto pokrzywdzeni podpisywali własne weksle in blanco. W konsekwencji firma kierowała do sądu pozew o nakaz zapłaty, a potem komornik wszczynał postępowanie egzekucyjne.

W ten sposób zostało oszukanych 1068 osób, którzy łącznie stracili prawie 2 mln złotych. Pokrzywdzeni to głównie osoby w wieku emerytalnym albo w trudnej sytuacji finansowej.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023