Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gwałtowny wzrost zachorowań u naszych południowych sąsiadów

Facebook Twitter

O trzecim dniu z rzędu z rekordowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2 w Czechach poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia - poprzedniego dnia zanotowano 680 nowych przypadków. Łącznie od początku pandemii pozytywne testy miało prawie 26,5 tys. badanych. Od 1 marca zmarło 426 osób. Także wzrasta liczba chorych na Słowacji.

Aktualnie zakażonych jest prawie 7,2 tys. osób, co także jest najwyższym wskaźnikiem od początku epidemii. Według najnowszych danych ministerstwa hospitalizowanych jest 172 pacjentów, w tym 40 w ciężkim stanie. Agencja CTK podła, że Czechy mają obecnie najwyższy (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) wskaźnik zakażeń SARS-CoV-2 spośród państw regionu.

Największy przyrost zachorowań wciąż występuje w Hodoninie na południu Moraw. Na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia zanotowano 64 przypadki. Ponad 50 ma także Praga. Przed tygodniem najpoważniejsza sytuacja epidemiczna była w Pradze, która na mapie zagrożeń oznaczona została kolorem żółtym (drugim spośród trzech oznaczających poziomy ryzyka), ale służby sanitarne nie zdecydowały o dodatkowych ograniczeniach.

Od 1 września obowiązek noszenia maseczek dotyczy środków komunikacji publicznej, szpitali, aptek i ośrodków pomocy społecznej, a także urzędów. Nie dotyczy m.in. szkół.

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w piątek o rekordowym przyroście zakażeń nowym koronawirusem w ciągu doby. W czwartek testy potwierdziły 137 przypadków SARS-CoV-2. Od marca stwierdzono w kraju 37 zgonów na Covid-19.

Słowacja, gdzie mieszka ok. 5,5 mln osób, miała do niedawna niewielki przyrost zachorowań. Liczba przypadków zaczęła rosnąć w lipcu, a następnie w sierpniu, gdy kilkakrotnie notowano ponad 100 zakażeń w ciągu doby.

Szef służb sanitarnych Jan Mikas zapowiadał, że początek września, czyli okres powrotów z wakacji i początek nowego roku szkolnego, mogą się odbić na statystykach zakażeń i zachorowań. Aktualnie w kraju jest 1570 aktywnych przypadków, co również jest rekordową liczbą. W szpitalach przebywa 70 pacjentów z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19, w tym sześć osób wymaga intensywnej opieki medyczne.

Zgodnie z zarządzeniami służb sanitarnych pracodawcy są zobowiązani do egzekwowania od pracowników przestrzegania kwarantanny, a u osób, którym nakazano przeprowadzenie testów, także spełnienie tego obowiązku. Osoby nie przedkładające stosownych zaświadczeń, nie mogą podejmować pracy. Restrykcje dotykają także uczniów. Co najmniej do 14 września w szkołach obowiązkowe są maseczki.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj