Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wodzisławska ogrzewalnia będzie działać w pandemii?

Facebook Twitter

To wybór dramatyczny: między człowiekiem a COVID-em. Wybór, który ma tylko jedno rozwiązanie, a jest to pomoc człowiekowi w potrzebie.

Osoby odpowiedzialne za prowadzenie ogrzewalni dla bezdomnych w Wodzisławiu o ile to możliwe dbają o przestrzeganie reżimu sanitarnego:

Jest bardzo trudno dystans społeczny utrzymać dlatego, że my nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile osób przyjdzie w danym momencie do ogrzewalni. A jest bardzo trudno ograniczyć osoby, jeżeli są niesprzyjające warunki na zewnątrz. W zasadzie ogrzewalnia działa przy niesprzyjających warunkach, trudno jest w tej chwili powiedzieć tej osobie, żeby została na zewnątrz, jak ona chce się ogrzać. To jest bardzo trudne. Nieraz opiekun naprawdę musi wybierać między człowiekiem a covidem. To jest bardzo trudny wybór i każda osoba, która jest „pomagaczem”, która pracuje z człowiekiem potrzebującym, musi dokonywać bardzo trudnych wyborów. Wybór jest jeden, tu musimy pomóc, jednak wybieramy człowieka.

mówi Elwira Palarczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodzisławiu. Ogrzewalnia przy ulicy Rzecznej działa od czwartku (1.10.). W najzimniejsze noce przebywa w niej zazwyczaj około 17 osób.

Ogrzewalnia już działała w marcu, kiedy zaczęła się pandemia w Polsce. Już musieliśmy się zachować do obostrzeń, które w tym momencie wchodziły. W tym momencie otwierając ogrzewalnię, przygotowaliśmy się już, więc ogrzewalnia wyposażona jest we wszystkie możliwe środki dezynfekujące. Również osoby, które będą w ogrzewalni, są zabezpieczone pod kątem covidu. Osoby, które pracują w ogrzewalni, które będą przebywać w ogrzewalni, będą musiały przebywać w maseczkach i raz w tygodniu firma, która obsługuje ogrzewalnię zagwarantowała, że będzie ozonowanie pomieszczeń. Oprócz tego codziennie będzie sprzątanie i dezynfekowane będą pomieszczenia.

Kiedy ogrzewalnia działa jeszcze wiosną, na początku pandemii, nie odnotowano przypadków zakażenia koronawirusem wśród osób szukających tam schronienia. To miejsce, gdzie bezdomny będzie mógł w cieple spędzić noc, napić się gorącej herbaty i skorzystać z węzła sanitarnego. Ogrzewalnia czynna jest codziennie od 18:00 do 8:00 do końca kwietnia przyszłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj