Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejki do egzaminów na prawo jazdy. Dlaczego?

Facebook Twitter

Wydłużają się terminy egzaminów na prawo jazdy. Jak dowiedziało się kilka dni temu Radio 90 w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach na egzamin praktyczny czeka się miesiąc, okazuje się, że z dnia na dzień kolejka rośnie.

facebook.com/WORDWKATOWICACH/

Zadzwoniła do nas Dorota:

Mój ostatni egzamin był 17 września, następny egzamin praktyczny dopiero mam 12 listopada. W WORD-zie są w Rybniku co 2 miesiące egzaminy praktyczne. Proszę mi powiedzieć, jak ja mam to zdać, jak nikt nie ma prawa jazdy i nie umiem się nauczyć niczego od nowa.

W ośrodku egzaminacyjnym w Jastrzębiu na egzamin czeka się już półtora miesiąca

– informuje nas natomiast Danuta.

Dlaczego? Powodów jest kilka, to między innymi pandemia, ale także zmienione rozporządzenie ministra infrastruktury według którego jeden egzaminator w ciągu dnia może przeprowadzić maksymalnie 9 egzaminów. Jak mówił na naszej antenie zastępca dyrektora WORD-u w Katowicach Mariusz Ogłoziński:

Ośrodki egzaminacyjne w kraju chciałby powrotu do starych przepisów w których nie ma limitu zdających w jednym dniu.

Co ciekawe, nie chcą tego sami egzaminatorzy. Mówi przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ Solidarność 80 w WORD, Radosław Banaszkiewicz:

Rozporządzenie ministra, które weszło w życie w tamtym roku, ograniczające liczbę egzaminów do 9 to jedno z najlepszych posunięć, jakie mogło być poczynione, o które walczyliśmy od 2008 roku jako organizacja, ponieważ WORD to nie jest miejsce do zarabiania pieniędzy tylko do egzaminowania. Minister wprowadzając 9 egzaminów, wprowadził pewne ograniczenie, co spowodowało, że w tej chwili egzaminator nie robi po 15 egzaminów dziennie, tylko robi 9. Nie ma nacisku ze strony pryncypałów, egzaminatorów, żeby było więcej.

Stary system egzaminowania rodził wiele wątpliwości- dodaje Radosław Banaszkiewicz:

Egzamin w ruchu drogowym trwa 40 minut, o tym mówi rozporządzenie, plus plac, plus sprawy administracyjne. Jak zaplanować więcej egzaminów na 8 godzin pracy? W takim wypadku zakłada pan od razu, że część z tych osób musi na placu nie zdać. Czy my tego chcemy, czy ten proces planowania tych 11-12-13 osób, nie ma wpływu na zachowanie egzaminatorów? WORD-y mają kłopoty finansowe, jeśli w WORD-zie np. jest 15 egzaminatorów, a 30 0sób jest w administracji- a są takie WORD-y w Polsce – jak to utrzymać… Oni potrzebują pieniędzy, żeby utrzymać, chcą uwolnienia tej ilości egzaminów, żeby znowu można było robić pieniądze. Nie tędy droga.

Jak zatem nie zmieniając przepisów, zmniejszyć czas oczekiwania na egzamin?

Zatrudnić więcej pracowników, nie wiem czemu to nie jest czynione. Problem jest taki, że pensje egzaminatorów stoją na poziomie z 2007 roku. To jest 2,5 tys. zł na rękę. Nikt nie chce przyjść do pracy w WORD-ach za takie pieniądze, bo oferowane są im te najniższe stawki. TO jest praca odpowiedzialna, wymagająca. Wizerunek egzaminatora jest beznadziejny, a to jest pokłosie tego, że niegdyś w Polsce egzaminowało się w WORD-ach po 15-20 osób dziennie- to nie jest miejsce do zarabiania pieniędzy, w którym przyśpiesza się robienie egzaminów i mówi się o przerobie. Jak ktoś mówi o przerobie w WORD-zie, to już jest jakiś dramat.

Sytuacja w WORD-ach jest coraz trudniejsza. NSZZ Solidarność ’80 jest w sporze zbiorowym z dyrekcją katowickiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego:

Chcemy lepszej organizacji pracy, chcemy podwyżek dla egzaminatorów. W Katowicach nie było podwyżek od 2007 roku, to jest największy WORD w Polsce z największym przychodem, najwięcej robi egzaminów w Polsce. Sytuacja jest skomplikowana, ona się zaognia. Z tego, co powiedział dyrektor: współczynnik chorób w WORD-zie to jest 35% nieobecności. Nie ma przypadku w takich rzeczach, ludzie są zniechęceni i podejrzewam, że ta nieobecność egzaminatorów też wpływa na ilość prowadzonych egzaminów. Mediacje trwają, jeszcze mamy jedno spotkanie ostatniej szansy, nie wiem, jak to się skończy.

To spotkanie obu stron zaplanowano na 17 listopada, jeżeli nie będzie porozumienia, rozpisane zostanie referendum strajkowe, a gdyby większość z biorących w nim egzaminatorów byłaby za zaostrzeniem protestu, rozpocznie się strajk. To zła informacja dla wszystkich planujących zdawać egzamin na prawo jazdy, terminy mogą się jeszcze bardziej wydłużyć.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024