Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne stypendia dla pielęgniarek. Brakuje personelu medycznego w szpitalach

Facebook Twitter

Brakuje lekarzy, brakuje także pielęgniarek- to problem, z którym boryka się większość placówek medycznych w kraju. Co zrobić, by przyciągnąć ich do pracy? Pomysły są różne, począwszy od wyższego wynagrodzenia, przez oferowanie mieszkań dla medyków po stypendia dla kształcących się pielęgniarek. Tę ostatnią formę zachęty oferuje już od trzech lat Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim.

Rozmawialiśmy z członkiem zarządu powiatu wodzisławskiego Krystyną Kuczerą:

Krystyna Kuczera: Wzięliśmy pod uwagę zatwierdzenie i ustanowienie stypendium dla studentów ostatniego roku pielęgniarstwa. Corocznie zgłaszają się cztery, pięć osób, które jeśli spełniają warunki określone w regulaminie tego stypendium, zostają zaakceptowane przez zarząd i przyznawane zostają im stypendia. Myślę, że w ten sposób przyczynimy się do odmłodzenia kadry, ale przede wszystkim zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych.

Pozyskanie nowej kadry pielęgniarskiej jest bardzo ważne – dodaje Krystyna Kuczera:

Krystyna Kuczera: Średnia wieku pielęgniarek na oddziałach szpitalnych to ponad 50 lat i trzeba zapewnić kadrę, bowiem osoby te, które pracują, niebawem systematycznie będą odchodzić na emeryturę.

 

W tej edycji programu stypendialnego przyznano cztery stypendia, uroczyste podpisanie umów odbyło się wczoraj (24.10.) w wodzisławskim starostwie. Na udział w programie zdecydowały się studentki ostatniego roku pielęgniarstwa: Dorota Anfek, Magdalena Nalepa i Lila Pająk:

Każda ze stypendystek zobowiązała się po zakończeniu studiów przepracować 3 lata w szpitalu w Wodzisławiu i Rydułtowach, w zamian co miesiąc na ostatnim roku studiów otrzymywać będą po tysiąc złotych. Czy to dużo?

Krystyna Kuczera: Krawiec kraje, jak mu materiału staje- takie jest powiedzenie. Tyle mogliśmy przeznaczyć na ten fundusz stypendialny, zatem też przyjmujemy średnio, że może się zgłosić rok rocznie 4-5 osób i jesteśmy w stanie udźwignąć to zobowiązanie. Myślę, że i w przyszłym roku, jeśli będzie zainteresowanie, zarząd powiatu na pewno jeszcze będzie się starać razem z radą powiatu dołożyć środków finansowych, aby więcej osób mogło pobierać te stypendia.

– dodaje Krystyna Kuczera.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj