Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krew potrzebna jest zawsze. W czasie finału WOŚP w regionie zebrano około 250 jednostek

Facebook Twitter

Na razie nie ma apelu z Gdańska o krew - powiedział Radiu 90, Zbigniew Wierciński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza. Przypomnijmy: w związku z atakiem nożownika na prezydenta Gdańska, w Trójmieście prowadzona jest zbiórka krwi. Niestety dzisiaj po południu z Gdańska napłynęła tragiczna wiadomość, Prezydent Paweł Adamowicz nie żyje.

Krew zawsze jest potrzebna, ale w regionie nie będzie prowadzonych dodatkowych zbiórek.

Dopóki nie będzie wyraźnego sygnału, że Gdańsk nie potrafi sobie sam z problemem poradzić, że prosi inne Regionalne Centra o wsparcie i wtedy w pierwszej kolejności pomoc jest udzielana z zapasów, jeśli zapasy są niewystarczające, to będziemy sięgali po inne mechanizmy, łącznie z apelem do naszych dawców o oddanie krwi. Mam nadzieję, że takiej potrzeby nie będzie, nie należy ulegać panice. Należy działać w sposób zorganizowany, planowy, żeby również przy tej okazji nie doszło do nadmiernego poboru krwi i jej zniszczenia.

Dyrektor raciborskiego centrum krwiodawstwa zauważa też, że wczoraj (13.01.) w ramach 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prowadzone były zbiórki w wielu miejscach kraju, także w naszym regionie: w Raciborzu, Żorach i Wodzisławiu:

Uzyskaliśmy pobór bardzo wysoki, koło 250 jednostek krwi i myślę, że podobnie jest w całym kraju, są zapasy krwi, że nie będzie potrzeby zbierania dodatkowej, wzywania dawców do oddania dodatkowej ilości. Dziękujemy dawcom, to są takie ilości, że zabezpieczą bieżące potrzeby szpitali oraz takie zdarzenia, które nie zdarzają się na co dzień.

Dodajmy, że na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza codziennie publikowane są dane na temat posiadanych zapasów konkretnych grup krwi. Sprawdź TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021