Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: Niebawem informacja o sprzedaży węgla w Rybniku

Facebook Twitter

"Chcielibyśmy na początku grudnia ogłosić, która prywatna firma będzie sprzedawała rybniczanom węgiel po preferencyjnej cenie" - zapowiedział w porannej rozmowie w Radio90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Jak wiecie z naszych wiadomości, miasto nie przystąpiło do rządowego programu dystrybucji węgla dla mieszkańców. Ci jednak pytają gdzie i kiedy będą mogli kupić węgiel.

Piotr Kuczera: Zgłosiło się pięć podmiotów prywatnych. Tę wiedzę przekazaliśmy panu wojewodzie, jedna z firm, ta, która się najwcześniej zgłosiła, została wybrana przez pana wojewodę i to zgodnie z rozporządzaniem, podmioty, a nie miasto te 6 podmiotów wprowadzających ma podpisać umowę z tym podmiotem prywatnym, my to ogłosimy na BIP-ie i na pewno damy znać mieszkaniom, że ta możliwość jest.

Radio 90: Kiedy ta informacja zostanie ogłoszona?

Piotr Kuczera: To jest pytanie do tych, którzy podpisują umowę z tym prywatnym podmiotem. Myślę, że to miarę szybko się uczyni.

Radio 90: Do końca grudnia mają szanse na zakup 1,5 tony węgla.

Piotr Kuczera: Jeszcze musi być ten węgiel, panie redaktorze, wydaje się, że to nie jest powszechna sytuacja, że ten węgiel jest.

Radio 90: Jeszcze przed świętami?

Piotr Kuczera: Myślę, że oczywiście. To jest oczywista oczywistość, że to powinno być jak najszybciej, myślę, że z początkiem grudnia najpóźniej.

Jak w praktyce ma wyglądać sprzedaż węgla mieszkańcom przez prywatny podmiot?

Piotr Kuczera:Miasto wydaje informacje o centralnej ewidencji emisyjności budynków. PGG sprawdzi, czy ktoś już zakupił ten węgiel, potem firma ten węgiel fizycznie dostarczy. Pewno wybór będzie czy to transport będzie prywatny, czy firmowy. Kluczem jest oczywiście otrzymanie tego węgla z kopalń. Przypomnę, 2 kopalnie są na terenie miasta Rybnika.

Radio 90: Ale mówiąc krótko, miasto umywa ręce od problemu.

Piotr Kuczera:Nie. Miasto nie umywa, tylko miasto stawia na zdrowy rozsądek. Rybniczanie przez całe lata kupowali węgiel w dwóch rybnickich kopalniach. Stoję na dosyć prostym stanowisku, jeżeli pod Rybnikiem jest wydobywany rybnicki węgiel, rybniczanie cierpią z powodu szkód górniczych, to mają prawo w sposób preferencyjny na tych kopalniach zakupić węgiel.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024