Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lepiej zapobiegać niż leczyć. NFZ zaprasza na badania

Facebook Twitter

Lepiej zapobiegać niż leczyć- to powiedzenie znają prawie wszyscy szkoda, że ciągle wiele osób nie stosuje tego w praktyce. Warto korzystać z bezpłatnych badań. Te od kilku tygodni prowadzone są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

To tak zwane środy z profilaktyką. Mówi Paweł Kikosicki dyrektor departamentu obsługi pacjenta w centrali NFZ:

To tak naprawdę zmiana filozofii działania Narodowego Funduszu Zdrowia. Chcemy odejść od tej naszej łatki, która kiedyś do nas przylepiła się. Łatki takiego bankomatu w stronę tak naprawdę tej idei patient experience, czyli patrzymy na naszego pacjenta nie tylko z punktu widzenia tego, że płacimy za świadczenia, ale też tych wszystkich elementów, które są dookoła tego, czyli kwestia jakości, kwestia odpowiedzialności za tego pacjenta, kwestia wyniku dla pacjenta. W jaki sposób ten pacjent jest wyleczony, jak szybko wrócił do zdrowia i chcielibyśmy też promować  zdrowy tryb życia, bo musimy pamiętać o tym, że ponad 70% zależy tak naprawdę od nas.

Badania odbywają się także w rybnickiej delegaturze NFZ. Za nami akcja związana z cukrzycą, badania spirometryczne czy gęstości kości. W najbliższą środę (20.11.) będzie mowa o raku piersi-mówi Małgorzata Doros rzecznik śląskiego oddziału NFZ:

Serdecznie zachęcamy wszystkie panie, które chcą dowiedzieć się więcej o profilaktyce raka piersi na wyjątkowe spotkanie z paniami ze stowarzyszenia rybnickich amazonek. To osobiste doświadczenia w chorobie, to wsparcie, bezpośrednie wskazanie, jak należy prawidłowo badać piersi, aby uniknąć jednej z najgroźniejszych chorób: raka piersi i raka sutka.

Badania NFZ prowadzić będzie również w wodzisławskim szpitalu, tam będzie można bezpłatnie zbadać poziom glukozy we krwi, zmierzyć ciśnienie krwi czy porozmawiać ze specjalistami. Badania potrwają od godziny 10:00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024