Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Magazyn żużlowy Radia 90: Nowe kontrakty ROWu, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i zawody w miniżużlu

Facebook Twitter

Nasz magazyn zaczynamy dzisiaj (31.08.) od informacji z ostatniej chwili. Poznaliśmy nazwisko kolejnego żużlowca, który będzie reprezentował ROW Rybnik w nadchodzącym sezonie. Przypomnijmy, że kontrakt z klubem przedłużył już wcześniej Duńczyk Andreas Lyager, teraz dołączył do niego Patryk Wojdyło.

Także dla niego będzie to drugi, kolejny sezon w barwach ROW-u, a to zawodnik występujący na pozycji żużlowca do 24 lat. Wojdyło przeniósł się do Rybnika w minionym sezonie w Wilków Krosno. Tam nie doszedł do porozumienia z włodarzami klubu. W tym, w barwach ROW-u jeździł w kratkę, podobnie jak jego koledzy, dobre mecze przeplatając słabymi. Ostatecznie jego średnia punktowa na bieg to w minionym sezonie blisko 1,4 punktu. Mogło być zdecydowanie lepiej, ale Wojdło pokazał, że umie ścigać się na torze. Jeżeli tylko wychowanek rzeszowskiej Stali nie będzie miał problemów ze sprzętem, powinien być mocnym punktem swojego zespołu w przyszłorocznych rozgrywkach. Na to liczą władze rybnickiego klubu, które póki co nie ogłaszają dalszych nazwisk zakontraktowanych żużlowców. Sezon trwa nadal, a najważniejsze rozstrzygnięcia w ligach jeszcze nie zapadły. Zatem na kolejne informacje transferowe ROW-u musimy poczekać, chyba, że ktoś z zawodników występujących w Rybniku przedłuży kontrakt z kubem. Wtedy będziemy was o tym na pewno informowali.

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski

Dziś (31.08.) w naszym magazynie prezentujemy Wam relację z Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski z udziałem naszego rekina Pawła Trześniewskiego, jakie tydzień temu w środę (24.08.) miały się odbyć w Częstochowie. „Miały” to kluczowe słowo, bo zawody zdążyły się ledwie rozpocząć, a już zostały przerwane. Udało się przeprowadzić tylko jedną serię startów. Wtedy z nieba lunął deszcz. W swoim jedynym występie Paweł Trześniewski przyjechał na metę trzeci, więcej na tor, ani on ani żaden inny zawodnik nie wyjechał. Po trwającym blisko półtorej godziny oczekiwaniu w końcu podjęto decyzję o odwołaniu zawodów z powodu opadów deszczu. My o szanse Pawła w gronie 16 najlepszych juniorów w kraju, pytaliśmy goszczącego ostatnio w Radiu 90 jego klubowego trenera, Antoniego Skupnia:

Antoni Skupień: Uważam, że w tym finale powinien odegrać kluczową rolę.

Radio 90: W jakiej jest formie? Ligowych spotkań nie ma od jakiegoś czasu, trenujecie?

Antoni Skupień: Trenujemy, w Częstochowie na treningu też byliśmy, uważam, że powinno być dobrze.

Radio 90: Łatwo nie będzie… Przeciwników ma z najwyższej półki.

Antoni Skupień: Łatwo nie będzie, ale wierzę, że Paweł pojedzie dobrze, dobre zawody.

Radio 90: To jest nasz talent, który się rozwija, trzeba trochę poczekać, żeby mocno punktował.

Antoni Skupień: Tak, z jednej strony młodzieżowi zawodnicy, którzy jeździli u nas, teoretycznie byli najmłodsi w lidze, mieli po 17 lat. W innych drużynach mieli po 20, 19 lat. W tym wieku rok, dwa to jest różnica. W przyszłym roku nasi młodzieżowy powinni jeździć lepiej.

Radio 90: Trzymamy kciuki za Pawła, które będzie miejsce?

Antoni Skupień: Tak to nie mówię, ale jak będzie w szóstce, to będzie dobrze.

Finałowe zawody o tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski, które rozgrywane będą w historii już po raz 55. odbędą się na częstochowskim torze.

Antoni Skupień

O kolejnych występach zawodników ROW-u Rybnik

Poniedziałkowy (29.08.) solenizant Grzegorz Zengota w weekend (27-28.08.) reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Europy Par. Zawody rozegrano w duńskim Slangerup. Popularny „Zengi” w parze z Norbertem Krakowiakiem zawodnikiem GKM-u Grudziądz sięgnęli po brązowy medal. Wygrali Duńczycy przed Czechami, a nasza para do ostatniego wyścigu musiała walczyć o miejsce na podium z Łotyszami. Polakom wystarczył remis, ostatecznie przywieźli wygraną 5:1. W całych zawodach Zengota zdobył 13 punktów i dwa bonusy, Krakowiak dorzucił ich osiem. Ostatecznie Polacy zgromadzili 21 „oczek” co dało im brąz. Przed zawodnikiem ROW-u teraz jeszcze jedne bardzo ważne zawody. W poniedziałek (5.09.) na torze w Rzeszowie rozegrany zostanie trzeci, decydujący turniej finałowy Indywidualnych Mistrzostw Polski. Podczas ostatnich zawodów w Krośnie Zengota pojechał rewelacyjnie, był trzeci. To oznacza, że zgromadził dotychczas po dwóch rundach mistrzostw 16 punktów i wciąż ma realną szanse na brąz. Do trzeciego Janusza Kołodzieja brakuje mu 7 punktów. Wciąż nie jest wyjaśniona przynależność klubowa Zengiego. Jeszcze niedawno wszystko wskazywało na to, że zostanie w ROW-ie, ale ostatnio sam zawodnik zadeklarował, że jeżeli pojawi się oferta, to chętnie wróci do ekstraligi. Czy tak się stanie? Na odpowiedź musimy poczekać.

Miniżużel

W miniony piątek (26.08.) na torze Rybek Rybnik w Chwałowicach rozegrano zaległe, ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Ekstraligi w klasie 125cc. Kibice Rybek mieli ogromne powody do radości, bo zwyciężył w nich miejscowy zawodnik Franciszek Szczyrba, syn byłego żużlowca Marka, który dominował tego dnia na torze. Już tydzień temu gdy rozwialiśmy z prezesem Rybek Aleksandrem Szołtyskiem chwalił on utalentowanego miniżużlowca:

Aleksander Szołtysek: Trzeba powiedzieć, że takim naszym cukiereczkiem jest Franek Szczyrba, jako 10-letni zawodnik prezentuje już bardzo dobre wyszkolenie, bardzo dobrze się zachowuje na torze. Myślę, że cała rodzina, dziadek i Marek Szczyrba, który był zawodnikiem jeszcze jak byłem w RKM prezesem. Bardzo mocno pracują nad tym, żeby chłopak się prawidłowo rozwijał, żeby miał odpowiednią ilość meczy, w których może brać udział.

fot. facebook.com/MKMŻRybkiRybnik

Młody Franek nie zawodzi. W miniony piątek (26.08.) nie miał sobie równych, zdobył 14 punktów. Szczyrba był szybki na starcie, a jeżeli trzeba było mijał rywali na trasie. Zwyciężył pewnie w pokonanym polu zostawiając zawodników z czoła klasyfikacji generalnej Pucharu Ekstraligi. Ostatecznie pierwszym w historii zdobywcą tego trofeum został Filip Bęczkowski ze stali Stali Gorzów, który wystartował we wszystkich ośmiu zawodach cyklu, zdobywając łącznie 99 punktów. Kto wie czy o zwycięstwo nie walczyłby także Franciszek Szczyrba, który wziął udział tylko w czterech zawodach, gromadząc łącznie 48 punktów i zajmując ostatecznie szóstą lokatę. Wszystko przed nim i przed pozostałymi utalentowanymi Rybkami. Za nieco ponad dwa tygodnie, 15 września, Rybki Rybnik powalczą na torze w Wawrowie o tytuł Drużynowego Mistrza Polski w miniżużlu. Będziemy trzymali kciuki!

Wczoraj (30.08.) na torze przy Gliwickiej odbyły się egzaminy na licencję żużlowe. W klasie 250cc pozytywnie zaliczył go Paweł Wyczyszczok, a w klasie 500cc Kamil Winkler. Gratulujemy!

Posłuchaj wszystkich magazynów z 31 sierpnia:

Przygotował Robert Krzyżaniak.

Terminarz

1. Runda – 9 kwietnia godz. 16.30

Orzeł Łódź – ROW Rybnik

2. Runda – 16 kwietnia godz. 16.30

ROW Rybnik – Trans MF Landshut Devils

3. Runda – 2 maja godz. 20.30

ROW Rybnik – Cellfast Wilki Krosno

4. Runda – 15 maja godz. 16.30

Abramczyk Polonia Bydgoszcz – ROW Rybnik

5. Runda – 8 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Aforti Start Gniezno

6. Runda – 22 maja godz. 14.00

Zdunek Wybrzeże Gdańsk – ROW Rybnik

7. Runda – 29 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Stelmet Falubaz Zielona Góra

8. Runda – 5 czerwca godz. 14.00

Stelmet Falubaz Zielona Góra – ROW Rybnik

9. Runda – 10 lipca godz. 16.30

ROW Rybnik – Zdunek Wybrzeże Gdańsk

10. Runda – 23 czerwca godz. 19.00

Afort Start Gniezno – ROW Rybnik

11. Runda – 26 czerwca godz. 14.00

ROW Rybnik – Abramczyk Polonia Bydgoszcz

12. Runda – 3 lipca godz. 14.00

Cellfast Wilki Krosno – ROW Rybnik

13. Runda – 17 lipca godz.15.00

Trans MF Landshut Devils – ROW Rybnik

14. Runda – 23 lipca godz. 16.30

ROW Rybnik – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

Ćwierćfinały:

6-7 sierpnia i 20-21 sierpnia

Półfinały:

2 i 4 września

Finał:

11 i 18 września

Czytaj także:

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023