Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Miejska Pasieka w Żorach chwali się rekordowym zbiorem!

Facebook Twitter

Miejska Pasieka w Żorach liczy 70 tysięcy pszczół, które ostatnie miesiące przepracowały niezwykle mocno. Efekt? Rekordowe zbiory miodu!

Miejska Pasieka w Żorach może się poszczycić rekordowym zbiorem!  W tym roku zebrano 75 kilogramów miodu, to o 25 kilogramów więcej niż rok temu. To dzieło ponad 70  tysięcy pszczół, które od czterech lat mieszkają w czterech ulach. Pasiekę, która zlokalizowana jest w centrum miasta przy ulicy Powstańców odwiedził z mikrofonem Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Elżbieta Koczar z Miejskiego Ośrodka Kultury, który czuwa nad całym przedsięwzięciem:

Elżbieta Koczar:  70 tysięcy pszczółek.  20 tysięcy to statystycznie tyle ma ul. W czerwcu zrobiliśmy pierwsze zbiory i to był wielokwiat, czyli nasze pszczółki latają sobie tutaj do tych ogródków, które są przy miejskiej pasiece. Jest to czwarty sezon, teraz mamy absolutny rekord. Ważne jest też czy było słoneczne lato czy rano, jak pszczółki się budzą to pada czy jest słońce, one wtedy są bardziej pracowite. Ale również duże znaczenie ma to, czy wokół są rośliny miododajne.

Zbiory miodu nie są najważniejsze. Stawiamy na edukację – dodaje Elżbieta Koczar.

Elżbieta Koczar: Prowadzimy lekcje edukacyjne dla szkół, przedszkoli, prowadzimy akcję, szukamy przyjaciół miejskiej pasieki. Mamy już 21 przyjaciół. To są firmy, szkoły, to są przedszkola, które na swoim terenie sadzą rośliny, drzewa miododaje. Informujemy mieszkańców, żeby sadzili rośliny miododajne w swoich ogrodach na balkonach. Gdyby nie było pszczół, nie byłoby nas. Na Śląsku jest przepszczelenie,  czyli jest za dużo pszczół w stosunku do roślin miododajnych. W sierpniu nasze pszczoły już są głodne i trzeba je dokarmiać. To znaczy bardzo ważne jest, żeby sadzić też rośliny, które kwitną w sierpniu, wrześniu, w październiku.

Zakładanie miejskich pasiek, przynosi korzyści dla wszystkich mieszkańców, bo pszczoły oczyszczają miasta z zanieczyszczeń:

Elżbieta Koczar: Miód nie posiada żadnych zanieczyszczeń, ponieważ pszczoła przynosząc pyłek, to ona to wszystko przez swoją ślinę jakby filtruje i wtedy nie ma tych zanieczyszczeń i miasto jest wolne od pestycydów, co jest bardzo ważne, ponieważ jeżeli pszczoły zbierają miód na rzepaku to pytanie czy ten rzepak nie jest pryskany? Tutaj roślin się nie pryska w mieście. (…)

Na 23 września zaplanowano zamknięcie sezonu żorskiej pasieki. Wówczas odbędą się warsztaty, na wszystkich czekać będzie także degustacja miodu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024