Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Muzea mogą być otwarte. Czy placówki w regionie przyjmują już zwiedzających?

Facebook Twitter

Muzea mogą być otwarte - tak zdecydował rząd. To jedno z niewielu obostrzeń jakie zostały zniesione przez władze od 1 lutego. Czy w regionie możemy już pójść do muzeum, czy palcówki przyjmują już zwiedzających?

Na pewno nie wybierzmy się do muzeum w Wodzisławiu ale to dlatego, że jest nieczynne od dawna. Trwa generalny remont siedziby placówki, pałacu Dietriechsteinów.

Muzeum w Rybniku ma wznowić działalność jeszcze w tym tygodniu. Kiedy?

Na razie nie wiadomo, stanie się to gdy tylko otrzymamy zgodę z sanepidu, przyjmować w reżimie sanitarnym będziemy maksymalnie 20 osób na raz.

– powiedział Radiu 90 dyrektor placówki Bogdan Kloch.

We wtorek – i to już pewne – otwarte zostanie muzeum w Raciborzu.

– mówi jego dyrektor Joanna Muszała-Ciałowicz.

Od jutra (2.02.) dla zwiedzających muzeum będzie otwarte, oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym czyli maseczki i dezynfekcja rąk, mamy takie stanowisko w dwóch budynkach ekspozycyjnych. Jednoczenie na terenach budynków ekspozycyjnych może przebywać 10 osób, czyli w 1 budynku 10, w drugim budynku 10, potem się można wymienić. Muzeum będzie czynne tak jak poprzednio w tym pierwszym odmrożeniu od 9.00 do 15.30, żeby obsługa potem mogła wszystko zdezynfekować.

www.facebook.com/Muzeum-w-Raciborzu

Także od jutra otwiera się dla zwiedzających Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Tu zasady zwiedzania są nieco inne – mówi Agnieszka Górecka-Przewara z działu oświatowego placówki:

Mamy możliwe 3 wejścia na ekspozycję w godzinach 10.00, 12.00 i 14.00. Ponieważ musimy zachować obostrzenia, to wszystkie nasze oddziały będą wpuszczały na ekspozycję 5 osób. Jednorazowo może wejść 5 osób plus przewodnik. My w Cieszynie jesteśmy głównym muzeum ale mamy swój oddział w Skoczowie, Górkach i Wiśle- tam też są muzea, one również się otwierają. Tylko my jesteśmy tym oddziałem głównym ”matką” tych 3 punktów, mamy 3 godziny i 3 wejścia, czyli w sumie muzeum może odwiedzić 15 osób.

Długo czekaliśmy na tę chwilę

– dodaje nasza rozmówczyni:

Cieszymy się bardzo, nasza praca polega na tym żebyśmy tą kulturę niosły do ludzi, żebyśmy te wystawy pokazywali nie tylko online . Jednak przebywanie z tym eksponatem, gdzieś w tych pięknych pałacowych salach, czy poznawanie tej kultury i interakcja z ludźmi to jest kluczowe dla ludzi kultury, dlatego my jesteśmy stęsknieni bardzo!

W samo południe dodajmy, otwarte zostało dziś (1.02.) Muzeum Miejskie w Żorach, tamtejsze Muzeum Ognia ma ruszyć w czwartek (04.02.).Niestety nie mamy dobrych wieści dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Tamtejsza Galeria Historii Miasta na razie nie zostanie otwarta. Placówka podlega pod Miejski Ośrodek Kultury, a placówki kulturalne nie mogą na razie wznowić działalności.

Muzeum Ognia

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Zamknięte z powodu remontu siedziby placówki, czynna czasowa ekspozycja na wolnym powietrzu pod arkadami u zbiegu Rynku z ulicą Styczyńskiego.

Muzeum w Rybniku

Otwarcie po otrzymaniu decyzji sanepidu (prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu).
Czynne od poniedziałku do piątku – 10:00 – 12:00, (12:00 – 13:00 – przerwa techniczna), 13:00 – 15:00
sobota, niedziela: nieczynne.
Do 20 osób maksymalnie jednorazowo na na terenie placówki

Muzeum Miejskie w Żorach

poniedziałek: 12:00 – 15:30
wtorek, środa, piątek : 09:00 – 15:30
czwartek: 09:00 – 19:30
sobota: ZAMKNIĘTE
niedziela: 14:00 – 17:30

Maksymalnie 5 osób jednocześnie na terenie placówki.

Muzeum w Raciborzu

Maksymalnie po 10 osób w każdym z dwóch budynków.
wtorek – sobota 9:00 – 15.30
niedziela 11:00-15.30

Galeria Historii Miasta Jastrzębie-Zdrój

Zamknięte. Galeria podlega pod Miejski Ośrodek Kultury, a placówki kulturalne nie mogą na razie wznowić działalności.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Cieszyn i oddziały w Skoczowie, Górkach Wielkich i w Wiśle
czynne od wtorku do piątku, wejścia 10:00, 12:00, 14:00 jednorazowo 5 osób + przewodnik.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj