Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe defibrylatory w Czerwionce-Leszczynach. Jeden w przedszkolu, drugi w jednostce OSP

Facebook Twitter

Nie bójmy się ich używać. To naprawdę może komuś uratować życie. Są dwa nowe defibrylatory w Czerwionce-Leszczynach.

Nowe defibrylatory w Czerwionce-Leszczynach

Są dwa nowe defibrylatory w Czerwionce-Leszczynach. Nowoczesne urządzenia zainstalowane zostały w Przedszkolu nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Czerwionce-Leszczynach oraz remizie OSP Dębieńsko Wielkie. Zakup sfinansował Urząd Miasta i Gminy.

Nasze przedszkole jest przedszkolem integracyjnym. Do placówki uczęszczają dzieci z różnymi schorzeniami, które mogą wymagać użycia AED. Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie jego ewentualnego użycia. Defibrylator będzie dostępny również do użytku zewnętrznego w godzinach pracy przedszkola 6:30 – 19:30 w dni robocze

– podkreśla dyrektorka Przedszkola nr 1 „Promyczek” Monika Sobieska.

Kapsuła w której umieszczony jest defibrylator zabezpiecza urządzenie przed warunkami atmosferycznymi i jest dodatkowo ogrzewana. Stały monitoring wizyjny oraz integracja z systemem powiadamiania informuje ratowników o otwarciu kapsuły. Dodatkowo uruchamiana jest syrena alarmowa wraz z komunikatem głosowym : „Użyto defibrylatora AED”. Urządzenie, które zainstalowano w siedzibie strażaków jest dostępne dla mieszkańców przez 24 godziny na dobę.

 Zarząd OSP w Dębieńsku Wielkim dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców pozyskał środki na zakup defibrylatora AED. Urządzenie zostało umieszczone na budynku remizy w oznakowanym miejscu

– mówią strażacy z OSP Dębieńsko Wielkie. Pieniądze na zakup tego urządzenia przekazała prywatna firma zajmująca się produkcją samochodów służbowych.

Urządzenia te służą  do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. AED może być również wykorzystane u osoby nieprzytomnej, za to z zachowaną akcją serca. W takim wypadku będzie monitorowało rytm i w razie zatrzymania krążenia lub wystąpienia rytmu defibrylacyjnego poinformuje o tym osobę udzielającą pierwszej pomocy. Sensem istnienia AED jest fakt, że wszystkie procesy zachodzą automatycznie. Nie ma przy tym ryzyka ani wykonania nieprawidłowej, czy też niepotrzebnej defibrylacji, zaszkodzenia osobie poszkodowanej, ani też porażenia prądem.

Dodajmy, że w urządzenia AED wyposażone są wszystkie jednostki OSP z terenu Czerwionki-Leszczyn.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj