Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nutrie z Rybnika na tapecie. Zabić czy wywieźć? Co sądzą mieszkańcy?

Facebook Twitter

Nutrie z Rybnika są inwazyjnym gatunkiem. Co o konieczności ich odłowienia myślą rybniczanie? Co zrobić z gryzoniami? Sprawdzamy to w Radiu 90!

Nutrie z Rybnika stały się problemem

Nutrie z Rybnika, symbol miasta ostatnich lat, muszą zniknąć.

W mieście pojawiły się przez przypadek, kilka lat temu, niewykluczone że kilka sztuk uciekło z hodowli, bo z nutrii wykonuje się futra. Tymczasem gryzonie zostały uznane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska za inwazyjny gatunek. Niszczą koryto rzeki Nacyny, trzeba je odłowić, przenieść do azylu, albo też uśmiercić. – To zagrożenie dla Unii Europejskiej, dla przyrody – podkreśla Natalia Zapała rzecznik RDOŚ w Katowicach:

Natalia Zapała: Zostały zaklasyfikowane jako gatunek inwazyjny, stwarzające zagrożenie dla Unii Europejskiej. Z tego względu podlegają one rygorowi  szybkiej eliminacji. Z uwagi na to, że te gatunki powodują bardzo duże szkody w przyrodzie oraz z uwagi na to, że w naszym środowisku naturalnym nie występują naturalni wrogowie dla nutrii, ten rozrost populacji jest niekontrolowany. Obecnie są dwie drogi postępowania. Można albo odłowić osobniki i przekazywać do miejsca, które posiada stosowne zezwolenie na przetrzymywanie bądź też odmówienie i uśmiercenie tych osobników.

Nutrie z Rybnika

Przez ostanie lata ich populacja dramatycznie wzrosła także przez dokarmianie nutrii przez mieszkańców – dodaje Natalia Zapała rzecznik RDOŚ w Katowicach:

Natalia Zapała: Najlepiej nie dokarmiać tych zwierząt, co już było wielokrotnie sygnalizowane przez władze miasta, aby też nie pozostawiać im resztek jedzenia. Teraz kwestia dokarmiania nutrii powoduje pozostawienie resztek jedzenia i tym samym zapraszanie szczurów na nowe tereny, które również populacja się rozrasta.

Nutrie z Rybnika: co z nimi zrobić? Zabić czy wywieźć, a może zostawić nutrie w spokoju ?

O to pytaliśmy rybniczan:

Decyzja w sprawie przyszłości nutrii z Rybnika powinna zostać podjęta jak najszybciej.

Nutrie z Rybnika: co sądzą nasi słuchacze? Pytaliśmy Was o to także na Facebooku:

Czytaj także: 

Zobacz: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj