Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Parking przed Urzędem Miasta w Rydułtowach zamknięty

Facebook Twitter

Od kilku dni parking przed Urzędem Miasta w Rydułtowach jest zamknięty. To miejsce gdzie samochody pozostawiali ci, którzy udawali się do magistratu, by załatwić swoje sprawy.

Urzędem Miasta w Rydułtowach

Na parkingu przed Urzędem Miasta w Rydułtowach na razie nie zaparkujemy. Trwają tam prace

Rozpoczęły się tam prace, dzięki którym podczas dużych opadów deszczu tereny w centrum Rydułtów nie będą zalewane. To część większej całości robót zaplanowanych w mieście

– mówi burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski.

Marcin Połomski: Od długiego czasu realizujemy zadanie gospodarki powodziowej. Tutaj miasto buduje zabezpieczenia przeciwpowodziowe po feralnym maju 2021 r. Są to zadania, które w różnych częściach miasta są realizowane i jednym z etapów tych zadań to jest budowa podziemnych zbiorników retencyjnych na wody opadowe. Pierwszy taki zbiornik retencyjny został zrealizowany pod parkingiem przy ulicy Fryderyka Chopina. Kolejnym etapem jest realizacja takiego samego zbiornika retencyjnego -większego, bo ten poprzedni to jest 450 metrów sześciennych, a ten drugi to jest 700 metrów sześciennych, właśnie pod parkingiem przy Urzędzie Miasta.

Parking przed Urzędem Miasta w Rydułtowach jest zamknięty

To bardzo potrzebna inwestycja, co pokazała majowa ulewa sprzed dwóch lat, kiedy podtopiona była duża część ulicy Ofiar Terroru

– dodaje burmistrz Połomski.

Marcin Połomski: Ta ulica Ofiar Terroru, odcinek od urzędu w kierunku kopalni był najbardziej narażony na te podtopienia. Tam były sklepy podtopione, zabudowa mieszkaniowa i szukaliśmy rozwiązań u fachowców. Fachowcy wskazali, że trzeba tę wodę przytrzymać ta, która spływa właśnie od strony ulicy Bohaterów Warszawy, od szpitala, od rynku. I te rozwiązania, które teraz realizujemy, właśnie mają tę wodę retencjonować poprzez te zbiorniki podziemne, poprzez dodatkowy zbiornik przy zbiornikach Barbary. Przytrzymamy tę wodę, aby nie zalewana była dalsza część Rydułtów.

Zbiorników retencyjnych w mieście będzie więcej. Koszt całego programu to blisko 20 milionów złotych, 15 pochodzi z Polskiego Ładu a 5 dołożyło miasto. Jak zaznacza burmistrz Połomski może się okazać, że będą jednak wyższe bowiem umowy są waloryzowane.

Parking przed Urzędem Miasta w Rydułtowach

A co z parkingiem naprzeciwko Urzędu Miasta? Gdzie, do zakończenia tam robót mają parkować petenci?

Marcin Połomski: Wiedząc, że blokujemy parking na pewien okres czasu i wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy korzystają z usług na ulicy Ofiar Terroru, udostępniamy parking znajdujący się za urzędem miasta, z którego wcześniej korzystali pracownicy. Jesteśmy po uzgodnieniach z pracownikami. Pracownicy pozostawiają samochody na okolicznych parkingach po to, żeby osoby korzystające z usług ulicy Ofiar Terroru, mieli jak najlepszy dostęp do tych usług i mogą wtedy korzystać z parkingu za Urzędem Miasta.

Budowa zbiornika retencyjnego pod parkingiem przed Urzędem Miasta, jego podłączenie do zbiorników otwartych oraz wykonanie retencji na skrzyżowania Benedykta i Strzody, czyli cały drugi etap dużej inwestycji budowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych w mieście, zakończy się w październiku przyszłego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024