Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Paszporty covidowe w Polsce i Europie stały się faktem? Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Facebook Twitter

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące ewentualnego wprowadzenia i funkcjonowania paszportów covidowych. Aktualnie w Parlamencie Europejskim debatuje się nad wprowadzeniem takich praktyk w krajach Unii Europejskiej. Przypomnijmy, w Polsce dziś mamy 8 895 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Fot. polsatnews.pl

Mateusz Morawiecki: Ja jestem pewny, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, w jaki sposób zachowujemy się, bo od tego zależy to, czy będziemy mogli pozbyć się tej fatalnej choroby

-mówił dziś w programie „Gość wydarzeń” w Polsat News premier Morawiecki, który był gościem Piotra Witwickiego.

Aktualnie tematem nr 1 w Brukseli jest paszport szczepień. Debatuje się też nad tym, aby poszczególne stolice krajów w Unii Europejskiej miały prawo do tego, by we własny sposób wprowadzać i egzekwować paszport covidowy.

Mateusz Morawiecki: W Wielu krajach Europy Zachodniej i Południowej pojawiły się głosy, że paszport będzie obowiązywał w bardzo wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego. Nie będzie można pojechać i swobodnie skorzystać z usług gastronomicznych, hotelarskich, turystycznych czy wielu innych. Wsiąść do samolotu, wsiąść do pociągu w wielu krajach Europy Zachodniej. O tym będziemy dyskutować w Brukseli, ponieważ ja oczywiście chciałbym też, żeby Polacy mieli możliwość korzystania z tych wszystkich usług, także związanych z turystyką i także związanych z przyjazdem do Polski turystów, bo pamiętajmy, że znaczna część polskiej gospodarki opiera się również na turystach zagranicznych, więc chcemy zapewnić, żeby tutaj bezpieczeństwo było na jak najwyższym poziomie, stąd dyskutujemy temat paszportów covidowych

-mówił premier Morawiecki w Polsat News. Premier odniósł się także do paszportów covidowych w Polsce.

Mateusz Morawiecki: Przyglądamy się praktykom wypracowanym na całym świecie i w Europie Zachodniej i jeżeli będzie tak, że Europa przyjmie pewne praktyki, to my również będziemy starali się w najbardziej właściwym momencie przyjąć te same praktyki.

Wśród posłów pojawiają się głosy sprzeciwu odnośnie wprowadzenia paszportu covidowego. Jako główny argument przytacza się niezgodność z konstytucją RP, dyskryminowanie i dzielenie ludzi. Premier odniósł się także do tego wątku.

Mateusz Morawiecki: Czy kierowca autobusu, który wjechałby z pasażerami w kierunku odwrotnym do kierunku jazdy we właściwy sposób, wykonywałby swoje prawo do wolności, prawo do niedyskryminacji? No raczej nie. Mamy przepisy o ruchu drogowym i każdy się ich trzymać musi. Do naszej wspólnej odpowiedzialności należy przestrzeganie obostrzeń, ale w przypadku kiedy pojawiłyby się szczepionki, które w końcu mogłyby tę nieszczęsną, okropną chorobę odłożyć w przeszłość, musimy wszyscy się szczepić i to jest coś, co w krajach takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone pokazało swoją ogromną skuteczność. Tam kraje wracają do normalności […]

Premier Morawiecki zapowiedział, że do wakacji zaszczepiona będzie ogromna większość populacji w Polsce. Zapowiedziane są dwie duże dostawy szczepionek w drugiej połowie maja i w czerwcu br.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021