Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Petycja w sprawie darmowych szczepień przeciwko HPV. Podpiszesz?

Facebook Twitter

Każdego dnia aż 4 kobiety w Polsce umierają z powodu raka szyjki macicy. To drugi zaraz po raku piersi najczęściej występujący nowotwór złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Dlatego Stowarzyszenie "Pomagajmy - Razem Raźniej" z Jastrzębia zachęca do podpisywania petycji do Ministra Zdrowia z apelem o wprowadzenie darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za nowotwór szyjki macicy.

fot.pixabay.com

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym nie ma powszechnego dostępu do bezpłatnych szczepień. Doświadczenia innych krajów pokazują, że skuteczność szczepień w profilaktyce stanów przedrakowych związanych z HPV sięga nawet 100 procent. I choć przyjęto Narodową Strategię Onkologiczną, w której zostało zaplanowane wprowadzenie szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek od tego roku i chłopców od 2026 roku, to wciąż nie wiadomo, w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza sfinansować i zrealizować ten program, a przedstawiciele rządu wspominają o refundacji częściowej.

W petycji jest jasno powiedziane, że tylko bezpłatne szczepienia są najskuteczniejszą drogą do osiągnięcia najwyższego poziomu zaszczepienia grup młodych osób, które będą stanowiły odporną na zakażenia HPV populację Polski już w nieodległej przyszłości. W Australii, gdzie 10 lat temu wprowadzono powszechne szczepienie przeciwko HPV, zachorowania na raka szyjki macicy praktycznie nie występują.

Podpisy pod petycją online są zbierane do 15 maja. Chcesz podpisać? Wejdź na stronę petycji na petycjeonline.com

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021