Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

PGG kupi sprzęt do laboratorium

Facebook Twitter

Od 1 do 2 tys. testów dziennie w katowickim sanepidzie. Polska Grupa Górnicza podjęła decyzje o zakupie sprzętu do laboratorium. W placówce powstanie Interdyscyplinarna Pracownia Diagnostyki Molekularnej.

Fot. pgg.pl

W pierwszej kolejności będzie pracować na potrzeby górników. Pracownicy będą mieli dostęp do szybkich testów, a przebadanie jednej kopalni potrwa zaledwie dwa dni. Jak czytamy w komunikacie PGG, w tej chwili priorytetem jest diagnostyka górników tak by, jak najszybciej i bezpiecznie mogli wrócić do pracy. W tej chwili do 3 lipca w 10 zakładach ograniczono wydobycie, nie wszędzie jednak w takim samym stopniu.

Obecnie priorytetem jest dla nas diagnostyka pracowników, tak aby mogli jak najszybciej i bezpiecznie wrócić do pracy. Dlatego postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium, które będzie pracować na potrzeby PGG S.A., ale także całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników ora zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów

– mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Laboratorium WSSE w Katowicach jest największym i najważniejszym w województwie ośrodkiem diagnostyki koronawirusa. Odznacza się najwyższym doświadczeniem i biegłością diagnostyczną, a wiarygodność wyników potwierdzona została w 2006 r. certyfikatem Państwowego Centrum Akredytacyjnego.

W warunkach obecnej epidemii, z powodu znacznej liczby zakażeń wśród pracowników przemysłu wydobywczego, katowicki ośrodek stanął przed koniecznością zwiększenia przepustowości laboratorium, które dysponuje w tej chwili tylko jednym zestawem certyfikowanego sprzętu do badań w kierunku Covid-19.

Dzięki zaangażowaniu PGG S.A. już niedługo to się zmieni. W skład doposażenia sfinansowanego przez PGG S.A. wejdą m.in. dwa aparaty detekcyjne i aparat do ekstrakcji renomowanych marek Roche i Hamilton z wyposażeniem dodatkowym, komora laminarna, chłodziarka i dwie zamrażarki laboratoryjne.

Czytaj także:

Ponad 11 tysięcy zakażonych koronawirusem w województwie śląskim

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 lipca 2020