Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Początek roku szkolnego. Na Śląsku mamy 45 tysięcy pierwszaków

Facebook Twitter

Z niewielkim opóźnieniem, ale wreszcie mamy początek roku szkolnego 2023/2024. Największy stres przeżywają dziś zapewne rodzice uczniów klas pierwszych, których w regionie jest kilka tysięcy. Dla pierwszaków w Rybniku przygotowano wyprawki, a w Wodzisławiu - tyty.

Początek roku szkolnego

Początek roku szkolnego wreszcie nadszedł, choć w tym roku nieco później niż zazwyczaj. W 1450 szkołach podstawowych, w ponad 970 szkół ponadpodstawowych na Śląsku zabrzmi dziś pierwszy dzwonek. Nowy rok szkolny rozpoczyna w całym województwie ok. 570 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych różnych typów, a ponadto do przedszkoli będzie uczęszczać ok. 164 tys. dzieci.

Początek roku szkolnego bez zakłóceń w śląskich szkołach

Wyprawka dla ucznia

Najwięcej uczniów – 360 tysięcy- będzie uczyć się szkołach podstawowych, w tym ok. 45 tys. rozpocznie naukę w klasie pierwszej. Zdecydowanie mniej uczniów, bo niecałe 21 tys. będzie uczyć się w klasach ósmych, co jest wynikiem zniesienia od roku szkolnego 2016/2017 obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Do rozpoczęcia roku szkolnego przygotowało się także 1700 przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego.

4 września dzieci i młodzież spotkają się w swoich szkołach w bezpiecznych warunkach. Z informacji przekazanych do 28 sierpnia br. przez dyrektorów 2371 szkół, wynika, że przedszkola i szkoły w woj. śląskim są przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego. W niemal wszystkich zajęcia rozpoczną się 4 września bez jakichkolwiek zakłóceń. W 0,5 % szkół zgłoszono ewentualne utrudnienia, problemy wynikające z niezakończonych do 31 sierpnia remontów, przy czym tylko w kilku przypadkach zajęcia zostaną zorganizowane w innym budynku

-mówi Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty.

Najwięcej, bo dokładnie 22913 uczniów i wychowanków zainauguruje kolejny rok szkolny w Rybniku. Tutaj też jest 1338 pierwszoklasistów w podstawówkach i 2480 w szkołach dla młodzieży. Na wszystkich 7-letnich uczniów pierwszych klas, oprócz tradycyjnych rogów obfitości w Rybniku czeka także wyprawka.

Początek roku szkolnego z niespodziankami dla pierwszaków

W skład której wchodzą: plecaczek, butelka filtrująca na wodę, pudełko ołówków, smycz, zawieszka odblaskowa w kształcie szczupaka oraz kartka z życzeniami od prezydenta

– wylicza Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku. W mieście jest także 4984 przedszkolaków, w tym aż 1121 dzieci trzyletnich.

W Wodzisławiu Śląskim szkolny mury po dwumiesięcznej przerwie przekroczy dziś 3056 uczniów, a wśród nich będzie 425 pierwszoklasistów. W mieście na pierwszaków czekać będą tradycyjne „tyty” przygotowane przez Urząd Miasta. W tym roku rogi obfitości zostaną wypełnione nie tylko słodyczami, ale każdy maluch rozpoczynający naukę otrzyma szereg akcesoriów, które świetnie sprawdzą się podczas codziennego użytkowania. W mieście jest także 1615 przedszkolaków. W powiecie wodzisławskim mamy 6645 uczniów w szkołach powiatu wodzisławskiego, w tym 1974 uczniów w klasach pierwszych ale na poziomie wyższym niż podstawówka.

W szkołach w Raciborzu po wakacyjnej przerwie zamelduje się dziś 3079 uczniów w tym 399 w pierwszej klasie, oraz kolejnych 1706 w przedszkolach. W gminie Czerwionka-Leszczyny mamy 3235 uczniów w 162 oddziałach szkołach, a w przedszkolach i oddziałach przedszkolne funkcjonujące przy podstawówkach łącznie 1482 wychowanków w 65 oddziałach.

W Cieszynie mamy 896 przedszkolaków łącznie, w 11 przedszkolach i 3 oddziałach przedszkolnych w szkole. Pierwszy raz szkolne progi przekroczy w mieście 303 pierwszoklasistów, a łącznie w siedmiu podstawówkach w mieście mamy 2401 uczniów.

W żorskich szkołach mamy  9446 uczniów, w tym dokładnie  5214 w szkołach podstawowych.  1926 z nich to uczniowie, którzy w szkolnych ławkach zasiadają po raz pierwszy. Rok temu było ich mniej więcej tyle samo.  W mieście mamy także 2425 przedszkolaków i ta liczba pozostaje w zasadzie bez zmian od co najmniej trzech lat. W roku ubiegłym było ich 2470, a dwa lata temu podobnie – 2426.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj