Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Politechnika Śląska w Rybniku: Nauka stacjonarna wraca po 6 latach przerwy

Facebook Twitter

Politechnika Śląska w Rybniku rozpoczęła kształcenie 16 żaków na kierunku logistyka. Tym samym obecna od wielu lat w mieście uczelnia, po 6 latach przerwy, wraca do szkolenia stacjonarnego.

Politechnika Śląska w Rybniku

Politechnika Śląska w Rybniku znów kształci. I chociaż póki co tylko 16 studentów, to i tak sukces. Tylko tylu młodych ludzi zdecydowało się bowiem kształcić na nowym kierunku – logistyka w administracji. Żacy powracają do nauki stacjonarnej przy ulicy Kościuszki po 6 latach. Ze studentami rozmawiał z nimi Arkadiusz Żabka:  Logistyka jest przyszłościowym kierunkiem. Ma duży wachlarz możliwości, stąd też ta decyzja – mówili żacy.

Dlaczego tylko 16-stu studentów znalazło się na pierwszym roku studiów stacjonarnych na Politechnice Śląskiej w Rybniku ? O to nasz reporter pytał rektora uczelni Arkadiusza Mężyka:

Arkadiusz Mężyk: Jest ich 16, ale nie jest to wynik tego, że ten kierunek jest nieatrakcyjny tylko dlatego, że postawiliśmy bardzo wysokie progi, jeżeli chodzi o rekrutację. Rzeczywiście liczba punktów, która była niezbędna do rozpoczęcia kształcenia w Rybniku, była wysoka, bo przede wszystkim zależało nam na tym, aby rozpoczynając kształcenie w Rybniku zapewnić wysoką jakość tego kształcenia. To są naprawdę świetni kandydaci, jedni z najlepszych w Politechnice Śląskiej, kandydaci, którzy mam nadzieję, że będą budowali markę tego ośrodka i w kolejnych edycjach tych studentów będzie coraz więcej. My też dosyć późno dostaliśmy decyzję o możliwości utworzenia tego kierunku w Rybniku, w związku z tym do połowy rekrutacji jeszcze nie byliśmy pewni, czy będzie to możliwe, bo potrzebowaliśmy na to zgody ministerstwa.

Politechnika Śląska w Rybniku nie wraca, ona zawsze tu była

Zygmunt Łukaszczyk dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów cieszył się z uruchomienia nowego kierunku w Rybniku:

Zygmunt Łukaszczyk: Politechnika Śląska nie wraca, bo zawsze tutaj była, ale wraca z kształceniem stacjonarnym po krótkiej przerwie, na zupełnie innym kierunku, bo na kierunku logistyka. Kiedyś mówiłem o tym, że trzeba wrócić do Rybnika w kontekście tworzenia nowych kierunków, w kontekście polityki miast i regionów, logistyki miast i regionów, swoistych inżynierów miejskich. My tutaj mamy doświadczenie ponad 30-letnie, tworząc gospodarkę samorządową ku temu, aby tych ludzi, absolwentów tutaj kierunku logistyki  miast i regionu zaprosić na uczelnie.

Studia w Rybniku są dwustopniowe. To przyszłościowy kierunek – zapewnia profesor Jan Kaźmierczak dziekan wydziału organizacji i zarządzania:

Jan Kaźmierczak: Staramy się przestrzeń miejską zmieniać tak, żeby ona była smart, czyli krótko mówiąc, aby się tam ludziom żyło jeszcze lepiej. W związku z tym myślę, że właśnie logistyka, także ta autonomiczna, które się w tej chwili pojawia, czyli bez kierowcy poruszający się pojazdy, to jest coś, co nas może czekać w najbliższej przyszłości. I myślę, że ci młodzi ludzie się z tym już zetkną. (…) Nie przejmujcie się tym, że jest na razie tutaj 16 osób. Na pewno będzie więcej. Jak myśmy zaczynali, już ładnych paru lat temu studia w języku angielskim, to pierwsza grupa, która się zdecydowała, to było 6 osób.

W mieście potrzeba fachowców

Obecny na uroczystej inauguracji roku akademickiego Janusz Koper zastępca prezydenta Rybnika zapewnił, że samorząd potrzebuje takich fachowców:

Janusz Koper: Widzę ich rzeczywiście u siebie, chociażby z racji tego, że logistyka, to nie możemy się zamykać, że to jest tylko rozwiązanie techniczne związane z transportem towarów, to jest również transport czy przemieszczanie się nas jako osób, czyli mieszkańców naszego miasta. To są towary, to są pojazdy, to sjest cała dziedzina naszego życia i związku z powyższym, ponieważ chcemy zmieniać nasz region, wiemy o tym, że dzisiaj dominuje nadal przemysł górniczy, natomiast wiemy, że jednak najbliższe lata będą powodowały, że ten przemysł górniczy będzie coraz to mniejsze, on będzie w zaniku.

Dodajmy, że w Rybniku na Politechnice Śląskiej powstaje także Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowej.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj