Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Poly” przyniesie i upał, i burze

Facebook Twitter

Nadchodzi niż „Poly” a za nim gwałtowna zmiana pogody i burze. Będą burze z gradem i wiatr do 100 km/h. Burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm. Ostrzeżenie synoptyków obowiązuje dla całego regionu do godziny 20:00. Zanim pojawia się burze, temperatura może wynieść nawet 30 stopni. Po południu w […]

Ostrzeżenie metoorologiczne

Nadchodzi niż „Poly” a za nim gwałtowna zmiana pogody i burze.

Będą burze z gradem i wiatr do 100 km/h. Burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm. Ostrzeżenie synoptyków obowiązuje dla całego regionu do godziny 20:00. Zanim pojawia się burze, temperatura może wynieść nawet 30 stopni.

Po południu w środę (05.07) i początkowo w nocy ze środy na czwartek (05/06.07) przez Polskę z zachodu na wschód przejdzie strefa burz, które miejscami będą gwałtowne. Nawałnice przyniosą ulewny deszcz, grad oraz bardzo silne, a nawet huraganowe porywy wiatru.

grafika IMGW

W środowe popołudnie nad Polskę od zachodu nasunie się aktywny front chłodny, związany z niżem „Poly” nad Danią. Z powodu dużego kontrastu termicznego mas powietrza, które będzie rozdzielał dront, w jego strefie będą mogły rozwinąć się gwałtowne i dość dobrze zorganizowane burze z niebezpiecznymi zjawiskami. Dodatkowo, przed frontem, w gorącej (temperatura maksymalna w centralnej i wschodniej Polsce wzrośnie do 29-30°C) i bardzo wilgotnej masie powietrza, może utworzyć się jeszcze jedna strefa burz. Pogoda będzie bardzo dynamiczna. W czasie burz mogą występować ulewne opady deszczu, miejscami nawet do 30-35 mm i grad.

Jednak szybkie przemieszczacie się frontu sprawi, że zagrożenie zwiększonymi kumulacjami sum opadów jest małe. Mimo wszystko, nie można wykluczyć lokalnych podtopień, szczególnie w miastach. Największym zagrożeniem związanym z burzami będą bardzo silne, a nawet huraganowe porywy wiatru. Mogą one wynosić nawet 100 km/h, szczególnie jeśli burze utworzą strukturę liniową z frontem szkwałowym. Warunki do rozwoju takich zjawisk są prognozowane w północno-zachodniej i centralnej części kraju. Na południu i południowym zachodzie silne porywy wiatru będą prawdopodobnie bardziej punktowe, ale tam z kolei wystąpi zwiększone ryzyko dużego gradu. W godzinach wieczornych burze przesuną się na wschód i będą aktywne w pierwszej połowie nocy. Początkowo nadal będą generować groźne porywy wiatru, szczególnie na północnym wschodzie kraju.

Po przejściu frontu nad Polską rozbuduje się wyż i pogoda się uspokoi. W czwartek słabe burze możliwe będą tylko na krańcach południowo-wschodnich, a poza tym będzie dość słonecznie. W kolejnych dniach możliwy jest napływ do Polski powietrza zwrotnikowego, co będzie skutkować upałami, szczególnie na zachodzie kraju.

(IMiGW)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj