Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomagają na miejscu i na granicy. Dzielą się także sprzętem. Strażacy dla uchodźców i dla Ukrainy [FOTO]

Facebook Twitter

Strażacy z naszego regionu nie tylko udostępniają swoje sale i świetlice na rzecz uchodźców. Sami biorą także czynny udział w pomocy na samej granicy.

fot. KW PSP Katowice

Już dzielili się sprzętem ze swoimi kolegami na Ukrainie, teraz w wielu remizach utworzono na gości ze wschodu miejsca noclegowe. Komenda PSP w Cieszynie przekazała także dwa namioty wraz z nagrzewnicami do dyspozycji Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Namioty przeznaczone zostały jako tymczasowe schronienie dla uchodźców przybywających zza granicy.

Na przejście graniczne w miejscowości Zosin (k. Hrubieszowa) oddelegowany został także 9. Funkcjonariusze z Cieszyna w dzień i w nocy przewożą przybyłych do naszego kraju uchodźców. Dwa razy w tygodniu dokonywane są podmiany strażaków w taki sposób, aby zachowana była ciągłość kursowania pojazdu i aby jak największą ilość osób oczekujących na pomoc udało się przetransportować w bezpieczne i ciepłe miejsce.

Do dzisiaj (14.03.), na Śląsku Cieszyńskim we współpracy z zarządami OSP przygotowano 209 miejsc noclegowych. Obecnie zajętych jest 27 miejsc.

W związku z przejęciem odpowiedzialności przez Państwową Straż Pożarną nad koordynacją pomocy w transporcie uchodźców na dworcach w miastach wojewódzkich, Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach w celu usprawnienia relokacji przybywających do Katowic obywateli Ukrainy, przeorganizowała sposób przyjmowania osób oraz uruchomiła na Placu Szewczyka miasteczko namiotowe, w którym oczekujący na transport mogą się ogrzać i zjeść ciepły posiłek. Z miasteczka uchodźcy przewożeni są do punktu recepcyjnego w siedzibie Katowic Miasta Ogrodów na Plac Sejmu Śląskiego, skąd rozwożeni są do miejsc zakwaterowania. Transport ten prowadzony jest przez Państwową Straż Pożarną.

Jak podaje komenda wojewódzka PSP w ciągu ostatniej doby, śląscy strażacy zorganizowali 219 przejazdów busów i autobusu na terenie naszego województwa dla 1289 uchodźców z Ukrainy. W sumie zorganizowano już ponad 1400 przejazdów dla ponad 7300 obywateli Ukrainy.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj