Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Kościół ewangelicko- augsburski w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

Ewangelicy w Rybniku pojawili się w II połowie XVIII wieku, pierwsze ewangelickie nabożeństwa odbyły się na terenie rybnickiego zamku, potem przeniesiono je do zamkowej sieciarni. Dom modlitwy urządzono w sieciarni w 1791 roku.

To historia kościoła ewangelicko- augsburskiego apostołów Piotra i Pawła zwanego Kościołem Inwalidów w Rybniku. Co roku w wakacje kościół organizuje dni otwarte, tak by każdy mógł przyjść i zobaczyć świątynie od środka. Teraz kościół jest otwierany na niedzielne nabożeństwa, ale także dla umówionych wycieczek.

Warto zobaczyć budowlę, bo świątynie ewangelickie znacznie różnią się w wystroju od kościołów katolickich.

Dom modlitwy utworzono w 1791 roku w zamkowej sieciarni, to było miejsce do przechowywania i suszenia rybackich sieci. Obiekt został przebudowany przez architekta Franciszka Ilgnera i z niewielkimi przeróbkami przetrwał do pożaru w 1853 roku. Po pożarze zbudowano kościół w jego obecnej formie.

Okna są wysmukłe, półkuliste, ołtarz jest ambonowy, empory wsparte na czworobocznych filarach. Neoromańska wieża pochodzi z 1875 roku a w ołtarzu znajduje się kopia  obrazu Bernharda Polckhorsta „Chrystus i syn marnotrawny” z II połowy XIX wieku.

W kościele są najstarsze organy w Rybniku rybnickiej firmy Dürschlag und Sohn, która swoją siedzibę miała na Placu Wolności. W tym roku przeprowadziliśmy generalny remont tego instrumentu i on teraz bardzo ładnie brzmi. Jako ciekawostkę podam, że to najstarsze organy tej firmy na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego, choć instrumenty tej firmy sa także w kościołach w Chwałowicach czy w Świerklanach.

– mówił Radiu 90 opiekujący się kościołem, były nauczyciel i przewodnik Dariusz Wantulok.

Obecnie parafia liczy około 400 wiernych, nabożeństwa są odprawiane w każdą niedzielę i święta o godzinie 9.30. Parafię prowadzi ksiądz Mirosław Sikora.

W Rybniku trwa zjazd przewodników- ewangelików.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024