Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Park w Sławięcicach. Odwiedź jeden z największych parków na Opolszczyźnie

Facebook Twitter

Sławięcice to malownicza część Kędzierzyna-Koźla, położona nad Kanałem Gliwickim. W tej części miasta znajduje się rozległy park z pięknymi alejkami, ławkami i piękną roślinnością. To idealne miejsce na długie spacery.

Pomysł na weekend tym razem w Sławięcicach

Zabytkowy park jest nierozerwalnie związany z istniejącym tu kiedyś pałacem. Dziś jedynie pozostał fragment bocznego wejścia, o którym możemy przeczytać na tablicy informacyjnej:

Pałac Sławięcicki, późnoklasycystyczny, wybudowany został przez księcia Fryderyka Augusta von Hohenlohe-Oehringen w 1830 roku. Stanął on na miejscu zamku piastowskiego, który spłonął w 1827 roku. Pałac wzniesiony był na rzucie trzech prostokątów, połączonych ze sobą jednotraktowymi galeriami. Część środkowa była trójkondygnacyjna, wraz z wejściem, oraz tarasem wspartym na kolumnach. Kondygnacje oddzielone były wydatnymi gzymsami. Zamek zniszczony pożarami w 1945 i 1948 roku, popadł w ruinę. Ostatecznie w latach 80 XX wieku rozebrany. Pozostałości po zamku to portyk przylegający wcześniej do elewacji bocznej zamku. Półkoliste belkowanie wsparte na czterech kolumnach korynckich, dwóch filarach i dwóch półfilarach. Zdobione fantazyjnie, wzbogacone przez głowy lwów wychylających się spomiędzy liści akantu.

Nieco łaskawiej los potraktował pozostałe elementy zespołu pałacowego – Dom ogrodnika oraz pawilon ogrodowy, tzw. belweder, który obecnie jest w rękach prywatnych.

Park to także dobre miejsce dla dzieci, znajdziemy tu duży plac zabaw, alejki i ławki.

Dodatkową atrakcją parku jest interaktywna ścieżka edukacyjna. Znajdziemy tu również pomniki przyrody oraz cenne okazy drzew.

Przygotujcie się na naprawdę długi spacer. Zobaczcie mapę parku

Fot. kedzierzynkozle.pl

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy parku?

Na pewno warta uwagi jest śluza oraz wodospad.

Zobaczcie więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023