Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Lasy rudzkie – Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc

Facebook Twitter

Lasy rudzkie w Radiu 90, specjalnie nie trzeba ich reklamować. Na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie jest wiele wyjątkowych miejsc, w tym materiale usłyszycie i przeczytacie o Alei Lipowej, leśniczówce Wildek, wycieczce na Schlossberg i uroczysku Hubertus.

Pomysł na weekend: Lasy rudzkie - Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc
Uroczysko Hubertus

Lasy rudzkie. Uroczysko Hubertus

Uroczysko Hubertus to miejsce niedaleko Rud Raciborskich, które już kiedyś proponowaliśmy w cyklu Pomysł na weekend

Aby tam się dostać, trzeba wybrać wycieczkę rowerową lub pieszą. Można dojechać tam szutrową drogą leśną od strony Paproci lub Zwonowic. Do celu prowadzi m. in. ul. Hubertusowa. Uroczysko może być celem wyprawy lub tylko przystankiem na dłuższej trasie objazdowej po lasach.

Znajduje się tam malowniczy staw otoczony drzewami, który można oglądać z drewnianego pomostu. Na stawie podziwiać można tworzącą bajeczny klimat roślinność wodną. Natura w tym miejscu stworzyła piękne otoczenie, a ze względu na brak możliwości dojazdu samochodów, miejsce pozostało dzikie i nie ma zbyt wielu śladów ingerencji człowieka.

Pomysł na weekend: Lasy rudzkie - Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc

Uroczysko Hubertus

Lasy rudzkie. Aleja Lipowa

Aleja Lipowa w Rudach

Roman Suska: Aleja Lipowa zaczyna się od drogi w kierunku na Racibórz, zresztą widać ją z daleka, piękne lipy rosną po jednej i drugiej stronie. To są bardzo stare lipy, które wytwarzają taki mikroklimat. Jeżeli ktoś nie jest uczulony, najchętniej bym zaprosił w porze kwitnienia, ten zapach lipowy jest obezwładniający.

Radio 90: Zapach, ale też bzyczenie owadów, bo lipy je przyciągają.

Roman Suska: Tak, lipa jest gatunkiem miododajnym i bardzo pożytecznym w przyrodzie. Poruszając się tą Aleją Lipową dalej, w końcu dojdziemy do starej leśniczówki z XIX wieku. Tak zwany Wildek ma bardzo nietypowy kształt i budowę, bo w jej architekturze dominuje taka wieża. Warto sobie zobaczyć, zrobić zdjęcie. Jest to taki charakterystyczny budynek. Jeżeli pójdziemy obok tej leśniczówki, to w końcu dojdziemy do wzgórza zamkowego tzw. Schlossberg . To jest równie piękne uroczysko, które ma wiatę, gdzie można sobie spożyć posiłek, odpocząć.

Leśniczówka Wildek w Rudzie Kozielskiej

Pomysł na weekend: Lasy rudzkie - Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc

Schlossberg

Roman Suska: Hubertus jest jednym z moich ulubionych miejsc, ale cały taki duży fragment tych lasów w okolicy Uroczyska Hubertus jest bardzo piękny. Powoduje to ukształtowanie terenu, który nie jest płaski. Jest to teren pofałdowany, są tam cieki wodne, jest tam staw. Są ciekawe gatunki roślin, drzewa, bo jest to teren dość żyzny, więc można tam spotkać duże buki, duże dęby. Co jest najciekawsze, w tym miejscu od dawien dawna występuje jodła. Jodła jako gatunek, nie jest typowy dla Górnego Śląska, gatunek ten ustępował z Górnego Śląska z uwagi na emisje przemysłowe, a tutaj występuje. Przeżyła i co najważniejsze rozmnaża się. Można spotkać takie ogrodzone płotkiem z siatki leśnej choinki, jeśli mogę tak powiedzieć, to właśnie są jodły, które tutaj próbujemy zwiększyć ich udział w naszych lasach. Obserwujemy poprawę od lat kondycji tej jodły. Ponieważ emisje przemysłowe się zmniejszył, nie widzimy, żeby jej coś dolegało. Uprawy są piękne, zielone i rosną.

Radio 90: Czyli ja rozumiem o tej porze roku najlepiej iść i patrzeć w górę.

Roman Suska: Oczywiście, ale też warto spojrzeć pod nogi, żeby nie zdeptać jakiegoś żuczka.

Roman Suska: Proszę teraz spojrzeć pod swoją rękę. Widzi pani, to jest chyba nasz kolejny słuchacz, który pokazuje, że warto patrzeć nie tylko do góry, ale i to, co jest pod nami.

Pomysł na weekend: Lasy rudzkie - Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc

To jest taki ciekawy pająk, skakun arlekinowy, który jest o tyle interesujący, że nie buduje sieci, tylko aktywnie poluje na swoje ofiary, szukając, wyszukując ich wśród roślinności, w poszyciu leśnym.

Pomysł na weekend: Lasy rudzkie - Uroczysko Hubertus, Aleja Lipowa i wiele innych miejsc

Czym na przełomie lipca i sierpnia zajmują się leśnicy? Posłuchajcie:

Roman Suska: Nasze nadleśnictwo należy do tych nadleśnictw o bardzo dużym zagrożeniu przeciwpożarowym, nie ma zgody na rozpalanie ogniska w lesie, szczególnie w tym okresie od marca do października. Jeżeli jest jakaś grupa zorganizowana, wycieczka szkolna, czy my organizujemy jakieś spotkanie z leśnikiem, to wtedy rozpalamy takie ognisko już na naszej wiecie w Nędzy, na szkółce kontenerowej, tam ognisko będzie bezpieczne dla lasu.

Jadąc do rudzkich lasów warto skorzystać z parkingu w Stodołach, gdzie można bezpiecznie zostawić auto. Jest tuż obok nowej stacji wąskotorówki.

Nadleśnictwa z naszego regionu

Sprawdźcie także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024